Kryefaqja / THËNIE

THËNIE

Lord Bajroni: Shqiptarët janë raca njerëzore më e bukur që ekziston, trima më të fortë se kështjellat e tyre

Për shqiptarët është shkruar e është thënë shumë. është shkruar për traditën tonë, për kombin e për kulturën e popullit tonë, shkruan KultPlus. Në vijim, ju sjellim disa nga thëniet më të famshmë, thënë nga njerëzit e rëndësishëm për shqiptarët: Maurico Druon, sekretar i akademisë frënge:“Shqiptarët i përkasin popujve më …

Më shumë

Faik Konica: Ky komb, me gjithë ca të liga që ka, është kombi ynë

“Urrejtja partiake shpesh merr përparësi ndaj instinktit kombëtar.” “Frika të bën të thuash broçkulla.” “Frikacaku i ka tërë karakteristikat, dhe kryesisht këtë: hakmerret ndaj përbuzjes së tjetrit nëpërmjet sharjes. I pafuqishëm, veç flet keq e shan poshtërsisht të tjerët.” “Padurimi shoqërohet gjithnjë nga dështimi.” “Cilësitë që zakonisht shoqërojnë pafajësinë janë …

Më shumë

12-të shprehje nga Mit’hat Frashëri për shqiptarët

Ja çfarë thotë Mit’hat Frashëri për shqiptarët: 1- Shqiptari prej natyre është kotësidashës, plot vanitet dhe egoizëm. Nuk i pëlqen kurrë të shohë dhe të njohë fajin dhe të metën e tij: i pëlqen kurdoherë të ngarkojë një tjetër. 2- Shqiptarët, megjithëse në pjesën më të madhe myslimanë, nuk e kanë …

Më shumë

Thëniet e Avniut nga Elbasani po trondisin rrjetin

Nëse do ta dëgjoni vetja do ju duket fare kot para tij. Në Elbasan e shohin me keqardhje, transmeton KJ.Por, nëse do të flisje me atë, edhe filozofët më të njohur do ta kishin zili.Në një video të shpërndarë nga informim.al do të kuptoni se çfarë fshihet përtej asaj që …

Më shumë
Loading...