Kryefaqja / OPINION / Spartak Ngjela

Spartak Ngjela

Po vjen akti i fundit i dramës 100 vjeçarë të Shqipërisë

Nga Spartak Ngjela Dhjetori i këtij viti, i jep fund procesit të ngritjes së Këshillit të Lartë të Prokurorisë, dhe Këshillit të Lartë të Gjyqësorit. I. Dhjetori formon gjithashtu edhe Këshillim e Emërimeve në Drejtësi dhe krijon realisht procedurën për emërimet e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Njëherësh KLP dhe KLGj …

Më shumë

Spartak Ngjela trondit të madh e të vogël: Serbia dhe Maqedonia janë troje shqiptare! Ja biseda sekrete e Metës me Ali Ahmetin

“Burimet e mia nga partia e Ali Ahmetit (PDI), thonë për mua se Meta i ka kërkuar të bashkohet me Gruevskin dhe jo me Zaevin”, u shpreh avokati Spartak Ngjela në “Open” duke hedhur kështu dyshime se arratisja e ish-kryeministrit të Maqedonisë Nikolla Gruevski duke kaluar nga Shqipëria është bërë …

Më shumë

Shqiptarët nuk kanë historianë

Spartak Ngjela Varrimi ceremonial i Mit’hat Frashërit është qëndrim që respekton historinë. Ky ndoshta deri tani është rast unik: është i pari; por nuk duhet të jetë i fundit. Pse merreni ende me Luftën e Dytë Botërore? Për ngjarjet e Luftës së Dytë Botërore ende nuk ka historianë shqiptarë që …

Më shumë

Koha garanton Shqipërinë etnike. Pengesë janë të korruptuarve, të shiturit shqiptarë në Shqipëri dhe në Kosovë

Nga Spartak Ngjela Ja kontradiktat e brendshme të gjendjes aktuale në Shqipëri. Koha po ecën drejt kthjellimit të vetëdijes së re kombëtare shqiptare, kurse korrupsioni i lartë shtetëror edhe në Shqipëri, edhe në Kosovë, po kërkon ndihmë nga antishqiptarizmi. Vetingu po vijon për gjyqtarët dhe prokurorët. Këta kanë qenë gjëma …

Më shumë

Ngjela zbulon skandalin: Ilir Meta garanti per arratisjen e Gruevskit, FBI dhe Lleshi gati per kapjen e Presidentit

Pas arratisjes së ish-kryeministrit Nikolla Gruevski për në Budapest, ku është në pritje të azilit politik, vjen një reagim nga avokati Spartak Ngjela. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Ngjela tha se ka dyshime që Gruevski është ndihmuar nga ‘korrupsioni i lartë shqiptar’. Mes ironisë Ngjela thekson se në Tiranë ka …

Më shumë

Ngjela: Arrestimet në Maqedoni mesazh për pushtetarët shqiptarë…

Avokati Spartak Ngjela paralajmëroi ditën e djeshme se vala e arrestimeve maqedonase do të mbërrijë së shpejti edhe në Shqipëri. Teksa në Maqedoni është lëshuar një urdhër-arresti ndërkombëtar për ish-kryeministrin maqedonas, Nikolla Gruevski si edhe është vënë në pranga dje edhe ish-ministri i Transporteve, Mile Janakievski, Ngjela pret që e …

Më shumë