Kryefaqja / PERSONALITETE

PERSONALITETE

Adem Jashari – Simbol i kombit

Legjendari Adem Jashari Si nga legjendat dhe Mitologjia, ashtu edhe nga Bibla dhe Kurani kemi mësuar se çdo popull ka katër kalorës. Ata janë: Historia, Sëmundja; Vdekja dhe i katërti, Fati sëbashku me të Vërtetën. Sipas Mitologjisë, kalorësi i parë, Historia, është kalorësi që i tregon popullit të tij se …

Më shumë

Hero Zahir Pajaziti, Pushka e parë e lirisë

Më 1 nëntor të vitit 1962 lindi dëshmori Zahir Pajaziti. Zahir Pajaziti lindi në Orllan, Podujevë, Kosovë, ra dëshmor më 31 janar të vitit 1997 në Pestovë Vushtrri, Kosovë, ishte nje nder themeluesit e UÇK-s dhe Hero – dëshmor shqiptar i Luftës së Kosovës. Zahir Pajaziti u lind në një …

Më shumë

Biografia sekrete e Sali Berishës

Në të kaluarën e herëshme familja e tij është shkëputur nga zonat e Detit Kaspik në Rusi, , të cilët kanë emigruar gjatë shekullit të 19- të. Atëherë shumë aradha u larguan nga Rusia duke u dyndur në Evropë, e sidomos në Serbi. Më pas shumica e tyre u zhvendosën …

Më shumë

Çifti DioGuardi, engjëjt mbrojtës të asaj që sot quhet shteti i Kosovës

Është e jashtëzakonshme ndihma që ka dhënë çifti DioGuardi për çështjen e Kosovës. Kjo punë filloi që në vitin 1896, kur DioGuardi, atëkohë kongresmen i Partisë Republikane do të paraqesë rezolutën e parë për të ekspozuar shkeljet e rënda të të drejtave të shqiptarëve nga regjimi serb në Kosovë. Rezoluta …

Më shumë

QERIME HALIL RADISHEVA- SHOTË GALICA (1895 – 1927)

Nga Mehmet Bislimi Femra shqiptare në vazhdimësi është përballur me ashpërsitë e jetës. Mbi të rëndoi pesha e shekujve të robërisë, varfërisë, kanunit dhe padrejtësive të kohëve të ndryshme, rëndoi kobi e zia, loti e gjaku… Por, ajo për asnjë çast nuk u nënshtrua para sfidave të shumta gjatë rrugëtimit …

Më shumë

Hasan Prishtina ishte drita, zëri, mendja dhe pushka e kombit

Nga Jahja Lluka Është e paktë çdo fjalë, kur është në pyetje vepra e të madhit Hasan Prishtina. Sepse ai mbetet i pazakontë, në rrethana të rënda kur kombi ynë rrezikohej me shuarje, Hasan Prishtina ishte drita, ishte zëri, ishte mendja, ishte pushka e kombit. Kombi ynë ka nxjerrë nga …

Më shumë

Ernesto Sabato për Gjergj Kastriot Skënderbeun

Moikom Zeqo Ernesto Sabato, një nga shkrimtarët më të mëdhenj dhe më të famshëm të shekullit XX në librat e tij ka shkruar me ngazëllim dhe krenari edhe për një origjinë të tij me arbëreshët e italisë nga ana e familjes së nënës. Ai e ka përmendur disa herë emrin …

Më shumë

PANDELI SOTIRI FATI TRAGJIK I DREJTORIT TE MESONJTORES

Një nga aktivistët më të njohur të letrave shqipe dhe një veprimtar i shquar për gjuhën shqipe do të kishte një jetë të vështirë dhe një vdekje “aksidentale” që tregonte sesa e dhimbshme është t’i kushtohesh idealeve të vendit tënd…”JAVA” po e boton me rastin e afrimit të 7 Marsit, …

Më shumë
Loading...