Kryefaqja / PERSONALITETE (page 2)

PERSONALITETE

QERIME HALIL RADISHEVA- SHOTË GALICA (1895 – 1927)

Nga Mehmet Bislimi Femra shqiptare në vazhdimësi është përballur me ashpërsitë e jetës. Mbi të rëndoi pesha e shekujve të robërisë, varfërisë, kanunit dhe padrejtësive të kohëve të ndryshme, rëndoi kobi e zia, loti e gjaku… Por, ajo për asnjë çast nuk u nënshtrua para sfidave të shumta gjatë rrugëtimit …

Më shumë

Hasan Prishtina ishte drita, zëri, mendja dhe pushka e kombit

Nga Jahja Lluka Është e paktë çdo fjalë, kur është në pyetje vepra e të madhit Hasan Prishtina. Sepse ai mbetet i pazakontë, në rrethana të rënda kur kombi ynë rrezikohej me shuarje, Hasan Prishtina ishte drita, ishte zëri, ishte mendja, ishte pushka e kombit. Kombi ynë ka nxjerrë nga …

Më shumë

Ernesto Sabato për Gjergj Kastriot Skënderbeun

Moikom Zeqo Ernesto Sabato, një nga shkrimtarët më të mëdhenj dhe më të famshëm të shekullit XX në librat e tij ka shkruar me ngazëllim dhe krenari edhe për një origjinë të tij me arbëreshët e italisë nga ana e familjes së nënës. Ai e ka përmendur disa herë emrin …

Më shumë

PANDELI SOTIRI FATI TRAGJIK I DREJTORIT TE MESONJTORES

Një nga aktivistët më të njohur të letrave shqipe dhe një veprimtar i shquar për gjuhën shqipe do të kishte një jetë të vështirë dhe një vdekje “aksidentale” që tregonte sesa e dhimbshme është t’i kushtohesh idealeve të vendit tënd…”JAVA” po e boton me rastin e afrimit të 7 Marsit, …

Më shumë

I urti Ymer Prizreni frymëzim brezash për lirinë

Shkruan: Jahja Lluka Janë të rrallë njerëzit që me urtësinë e tyre arrijnë të tejkalojnë çdo pengesë, drejtë qëllimeve madhore të cilat nuk ju takojnë më personalisht atyre, por bëhen frymëzim për brezat që duan dritën dhe njerëzinë. Urtësia dhe guximi kur ndërveprojnë bëjnë mrekulli që shpesh shumica e njerëzve …

Më shumë

Bëhen 19 vjet nga rënia e Agim Ramadanit

Sot bëhen 19 vjet nga rënia e luftëtarit dhe heroit Agim Ramadani, i cili gjatë luftës u dëshmua si strateg i lartë dhe udhëheqës i dashur për ushtarët. Ai ishte njëri ndër hartuesit e planit për thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar, gjë të cilën edhe e bëri bashkë me shokët e …

Më shumë

Vezir Hazir Kolshi (17.1.1970 – 1.4.1999)

Radhëve të luftës për clirimin e Kosovës, qysh në fillim, iu ashkua edhe rinia atdhetare e Baicës së Kolshit, fshat në pjesën jugore të Drenicës. Ky fshat, i njohur për traditë bese e trimërie, luftës së UÇK-së i dha dëshmorin e kombit: Vezir Kolshi, ndërsa gjatë kohës së luftës kanë …

Më shumë

Atdhetari i pavdekshëm shqiptar Abdyl Frashëri: Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar

Atdhetari dhe Diplomati i Shquar I pavdekshem i popullit shqiptar Abdyl Frashëri, i drejton redaksisë së gazetës “Moniteur Universale” të Parisit një artikull, i cili u botua në këtë gazetë në maj të vitit 1879.   “Zoti redaktor. Artikullit të botuar në gazetën “Republika Franceze” nuk i dhamë asnjë përgjigjeje,sepse …

Më shumë

TAIP ESAT NESIMI (22.10.1930)

Taip Nesimi, është i lindur më 22.10.1930 në fshatin Odër të rrethinës së Tetovës. Është nxënës i mësuesit të njohur të kombit Sulejman Arifit nga Tetova, i cili e ka mësuar e edukuar si shumë e shumë breza që ta duan dijen, shkencën, përparimin, fenë e mbi të gjitha atdheun …

Më shumë

Teodor Kolokotroni, gjenerali më i suksesshëm arvanitas në Revolucionin Grek dhe fundi i tij tragjik

Kontributi i shqiptarëve në Pavarësinë e Greqisë është vlerësuar nga shumë historianë e studiues seriozë të kësaj periudhe, duke përfshirë në këtë bashkësi janë edhe historianë grekë që nuk e neglizhojnë dot këtë realitet mbase të hidhur për nacionalizmin grek. Shqiptarë të suksesshëm si Marko Boçari, Laskarina Bubulina dhe shumë …

Më shumë
Loading...