Kryefaqja / PERSONALITETE (page 3)

PERSONALITETE

Atdhetari i pavdekshëm shqiptar Abdyl Frashëri: Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar

Atdhetari dhe Diplomati i Shquar I pavdekshem i popullit shqiptar Abdyl Frashëri, i drejton redaksisë së gazetës “Moniteur Universale” të Parisit një artikull, i cili u botua në këtë gazetë në maj të vitit 1879.   “Zoti redaktor. Artikullit të botuar në gazetën “Republika Franceze” nuk i dhamë asnjë përgjigjeje,sepse …

Më shumë

TAIP ESAT NESIMI (22.10.1930)

Taip Nesimi, është i lindur më 22.10.1930 në fshatin Odër të rrethinës së Tetovës. Është nxënës i mësuesit të njohur të kombit Sulejman Arifit nga Tetova, i cili e ka mësuar e edukuar si shumë e shumë breza që ta duan dijen, shkencën, përparimin, fenë e mbi të gjitha atdheun …

Më shumë

Teodor Kolokotroni, gjenerali më i suksesshëm arvanitas në Revolucionin Grek dhe fundi i tij tragjik

Kontributi i shqiptarëve në Pavarësinë e Greqisë është vlerësuar nga shumë historianë e studiues seriozë të kësaj periudhe, duke përfshirë në këtë bashkësi janë edhe historianë grekë që nuk e neglizhojnë dot këtë realitet mbase të hidhur për nacionalizmin grek. Shqiptarë të suksesshëm si Marko Boçari, Laskarina Bubulina dhe shumë …

Më shumë

Feriz Abdurrahman Susuri (18.5.1969 – 11.3.1999)

Një plejadë djelmoshash të zgjedhur mal e vërri, që patën braktisur Kosovën si të ndjekur, të persekutuar e të gatshëm për të mos shkuar në shërbimin e dhunshëm ushtarak të ish-Armatës Jugosllave, në ditët kur kjo plejadë hetoi se në Kosovë po formohej instrumenti i forcës i cili do t’i …

Më shumë

KËTO JANË MËSUESET E PARA TË GJUHËS SHQIPE

Në vitin 1891, Korça qyteti më elitar shqiptar, qyteti i dijeve dhe i mësonjëtores së parë shqipe do të shënonte dhe hapjen e një shkolle për vashat. Ishte një hap i madh për kohën. Ndoshta më moderni. Në një kohë kur prej pesëqind vjetësh sundonin osmanët, të cilët e kishin …

Më shumë

Adem Jashari

(Poezi kushtuar heroit legjendar Adem Jashari, me rastin e 20 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, betejë që zgjati tre ditë dhe dy netë, përkatësisht në datat 5, 6 dhe 7 Mars 1998. Nga Marinela Velaj Lavdi jetës dhe veprës heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe çdo …

Më shumë

Hamëz Jashari

Nga Marinela Velaj Ka pas burra Shqipëria, trima me bes e me nder, më mirë vdekur e të lirë se të gjallë në dorë të shkjaut! Jug – Veri është Shqipëri, guximtar e sy patrmbur, Toka jonë nuk është pa Zot, armikut i kallim datën! Mars 1998 u përgjak e …

Më shumë

PUSHKA E BRAHIM BAJRAM NOKSHIQIT NË QAFË TË ÇAKORRIT

Luftëtar kombëtar nga Plavë-Gucia, dekorue nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, me dekretin nr. 547, më 3 qershor 1993 me Urdhërin “Për Veprimtari Patriotike” të Klasit të Dytë. 1. Dy kushërinjtë mekulas, Brahimi e Rexha, nga stani në Vraçel tue u djerg për në Nokshiq, në kapërcim të Qafës së …

Më shumë
Loading...