Kryefaqja / PERSONALITETE (page 4)

PERSONALITETE

Bardhyli, (rreth 449 p.e.s – rreth 356 p.e.s)

Bardhyli, (rreth 449 p.e.s – rreth 356 p.e.s), ishte mbreti ilir jetoi mbi 90 vjetë si pasardhës i tij, në bazë të letrave antike mirret mbreti Grabo. Nga kjo lë të kuptohet se ai duhet të ketë vdekur rreth viti 356 p.e.s .Megjithëse emri i tij shfaqet në burimet shumë …

Më shumë

AGIMI I LIRISË!

Përkujtim për luftëtarin e lirisë AGIM QERKIN BAJRAMI (12 shkurt 1964 – 10 gusht 1998) Të shkruash për njërëzit e përmasava të mëdha, të cilët me jetën dhe veprën e tyre bënë historinë dhe të cilët më vonë edhe vetë u bënë pjesë e historisë më të lavdishme të popullit …

Më shumë

JOZE (MARTIN) ADEMI LUFTETAR I PAHARRUAR I UÇK-së

Historikisht nga Iliret koha e të madhit Skënderbe e deri në luftën çlirimtare të UÇK-së gjithëmonë ka pasur bijë e bija atdhetarë . Një nga ata trima ishte dhe i riu Joze Ademi nga Gllogjani i Lugut të Baranit i cili pa menduar dy herë kur luftohej për qënien shqiptare …

Më shumë

Edmond Hysni Hoxha (10.10.1975 – 31.1.1997)

Edmond Hoxha ka lindur më 10 tetor 1975 në Junik të komunës së Deçanit. Familja e tij kishte trashëguar traditën e luftës e të qëndresës kundër pushtuesve të të gjitha kohëve. Gjyshi dhe mixha i Edmondit, Ymeri, në vjeshtë të vitit 1944 bien në luftë kundër pushtuesve serbë.  Ashtu sikurse …

Më shumë

Emrush Çaush Çeta (15.2.1972 – 29.1.1999)

Emrushi lindi  më 15 shkurt të vitit 1972, në fshatin Trubuhoc të Burimit, në një familje të njohur dhe me tradita atdhetare. Çaush Çetaj dhe bashkëshortja e tij, Ajshja, rritën katër bija dhe tre bij. Mësimet e para Emrushi i mori në shkollën e fshatit Staradran. Ndërkohë,  më 5 tetor …

Më shumë

Dimri i Gjergj Kastriotit

Nga Ndue Ukaj Nata e 17 janarit 1468 ishte me hënë të plotë, por në mëngjes moti u tërbua. Gratë e veshura me të bardha nuk dëgjuan kambanat e kishave  dhe i kapi frika e madhe. Mbushën kovat më ujë dhe e pastruan trishtimin në prag të Kështjellës. Murgjit lexuan liturgji …

Më shumë

Fama e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut…

Nga Ilir Seci Më 17 Janar të vitit 1468, plot 549 vjet më parë, vdiq në Lezhë, Heroi ynë Kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, (6 Maj 1405 – 17 Janar 1468)… Pa diskutim figura më e madhe e Kombit tonë, fama dhe lavdia e të cilit kanë kapercyer shekujt. Sot, në këtë …

Më shumë

Dhaskal Todri, viktimë e frikës greke prej shkollave shqipe

Dhaskal Todri ishte viktimë e dhunës greke dhe asaj turke kundër arsimimit shqip. Sipas të dhënave, Theodhor Haxhifilipi (Dhaskal Tod’hri), ka lindur rreth vitit 1730 dhe vdiq në moshën 75-vjeçare pra në vitin 1805. Vinte nga një familje zanatçinjsh, që ushtronin aktivitet brenda dhe përreth lagjes ‘Kalaja’. Populli e njeh …

Më shumë
Loading...