Kryefaqja / PERSONALITETE (page 5)

PERSONALITETE

POROSIA E FUNDIT E GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBEUT

Skënderbeu para se të vdiste, thirri pranë vetës trimat e tij. Iu drejtua më të riut e i tha: -Gjon, ti je i ri e i fuqishëm. Merri ato thupra dhe ashtu, grumbull siç janë thyeji! Djaloshi mori thuprat dhe u përpoq me gjithë fuqinë, por s’í theu dot. Pas …

Më shumë

Ismet Jashari-Komandant Kumanova!

Në mesin e luftëtarëve të lirisë së Kosovës është shquar edhe Ismet Jashar Jashari, njëri ndër luftëtarët dhe komandantët më emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai lindi në fshatin Orizare të Kumanovës më 16 prill të vitit 1967. Ishte i biri i Jashar Jasharit e i nënë Nuries. Mësimet …

Më shumë

I mallkuari dhe i shkishëruari Petro Luarasi…

Petro Nini Luarasi ne vitin 1882 filloi punë si mësues në shkollën e Bezhanit. Atje ai filloi t’u mësonte nxënësve gjuhën shqipe. Veprimtaria e tij e gjerë shkaktoi armiqësi të madhe me zyrtarët turq, klerin shovinist e bashkëpunëtorët e tyre. Për këtë arësye ai u mallkua dhe u shkishërua familjarisht.”….I …

Më shumë

JOURNAL DES DÉBATS POLITIQUES ET LITTÉRAIRES (1883) : « PASHKO VASA, THE RIGHT MAN IN THE RIGHT PLACE »

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Gusht 2017  Gazeta franceze, « Journal des débats politiques et littéraires – Paris », ka botuar, të mërkurën e 16 majit 1883, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me emërimin e Pashko Vasës guvernator të Libanit.   Lideri shqiptar njihej në mjediset politiko–diplomatike …

Më shumë

Hasan Prishtina mbrojtës i Shqipërisë së Gjergj Kastriotit!

Hasan Prishtina luftëtar i paepur për ruajtjen tokësore të teritorit dhe çlirimit të Shqipërisë së Gjergj Kastriotit. Ne  nderim të 84 vjetorit të vrasjes së ideatorit të Shqipërisë etnike, portali Shqipëria e Bashkuar. Al, lexuesëve të këtij portali ju ofron disa nga thënjët e Hasan Prishtinës dhe të figurave të …

Më shumë

Çeliku i Shqiperise Etnike

Çelik Loku u lind me 13mars 1983 ne Lumbardh – ish Kotlinë te Kaçanikut ne nje Familje te deshmuar brez pas brezi per çeshjen Kombetare .Babi I tij Ismeti nje plak 60 vjeçar por me nji shpirt djaloshar ne jeten e tij bashkeshortore kishte 10 femije , 9 djem e …

Më shumë

ILIR KONUSHEVCI

Ilir Halit Konushevci u lind më 20 qershor të vitit 1969 në fshatin Llugë (komuna e Podujevës). Ishte fëmija i tretë i Halitit dhe nënës Nazmie. Ishte i martuar me Luljeta Ramadanin nga Ferizaj. kanë një vajzë – Nertilën. Fëmijërinë e kaloi në fshatin e lindjes. Shkollën fillore e kreu …

Më shumë

Mit’hat Frashëri: Nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë

Mit’hat bej Frashëri (1880-1949) ishte nëpunës i lartë në Perandorinë Osmane, pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë ishte publicist, shkrimtar, përkthyes, albanolog, diplomat, veprimtar i çështjes kombëtare dhe kryetar i Ballit Kombëtar e i Komitetit “Shqipëria e Lirë”. Mit’hat Frashëri: Nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë Lindi me: 25 …

Më shumë

DioGuardi: Kongresmeni arbëresh që bëri pluhur lobin e Milosheviçit në Amerikë

DioGuardi është një nga personalitetet më të njohura të lobit shqiptar në Amerikë. U bë i njohur, veçanërisht në ndihmën që dha në kongresin amerikan në çështjen e Kosovës. Ai është me origjinë arbëreshe dhe emri i tij është veshur me kurorën e dafinës për mbrojtjen e jashtëzakonshme që i …

Më shumë

Nënë Tereza, ndër 7 qytetarët e nderit në historinë e Amerikës

Vetëm 7 personalitete jo-amerikane iu është dhënë çmimi Qytetarë Nderi gjatë gjithë historisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në mesin e këtyre personaliteteve është edhe shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu – Nënë Tereza. Çmimi Qytetarë Nderi i Shteteve të Bashkuara , është çmimi me i madh për jo-amerikanet. Vetëm shtatë persona …

Më shumë