Kryefaqja / PERSONALITETE (page 9)

PERSONALITETE

Dëshmori i Kombit Adrian Krasniqi

Adrian Rexhep Krasniqi lindi më 12 tetor 1972 në fshatin Vranoc, komuna e Pejës, nga babai Rexhei dhe nëne majremja, vdiq më 16 tetor të vitit 1997 në Kliçinë. Rrjedh nga një familje me tradita të larta patriotike, e cila para Adrianit kishte dhënë tetë dëshmorë për trojet shqiptare. Ndërsa …

Më shumë

Perandori Ilir Justiniani i Madh që ndryshoi Romën

Kush ishte perandori ilir që drejtoi Romën. Pse cilësohet si një nga perandorët më të mëdhenj të historisë romake e bizantine. Ilirizoi kastën perandorake dhe i dha Ilirisë një status të veçantë dhe më të privilegjuar se rajonet e tjera Nga Will Wyeth Perandori Justiniani I lindi rreth vitit 482 …

Më shumë

Binak Alia i Bujanit!

  Binak Alia u lind në Bujan në vitin 1805, në njërën nga familjet më të njohura në veri dhe verilindje të Shqipërisë Etnike, e cila nderohej që nga Tivari, Ulqini, Plava e Gucia, deri në Dukagjin dhe Kosovën anë e mbanë. Ai vdiq më 1895, po atje në Malësinë …

Më shumë

Azem Galica (1889 -1924), atdhetar dhe prijës i çetave çlirimtare shqiptare kundër okupimit serb të trojeve shqiptare

Azem Bejtë Galica është ndër luftëtarët më të njohur popullorë, i cili tërë jetën e tij në moshën më të mirë ia kushtoi luftën për çlirim dhe bashkimin kombëtar të shqiptarëve. Ai me bashkëluftëtarët dhe bashkëshorten e tij Qerime Halil Radisheva e mbiquajtur “Shote Galica” për 12 vjet rresht luftoi …

Më shumë

Jeronim De Rada

Jeronim De Rada lindi më 1814 në fshatin e vogël dhe piktoresk Maki të Kozencës, jo larg nga Shënmitër Korona, qendër e kolegjit arbëresh Shën-Adrianit. Në këtë kolegj De Rada i ri kreu studimet e para, që patën rëndësi të veçantë për formimin e personalitetit të tij. Aty ai studioi …

Më shumë

Gramoz Palushi ra për flamur! 

Nga: JETON SELIMI*Atë 4 shtator mezi po e prisja. Si unë, ashtu edhe të gjithë bashkëkombësit e mi. Do të luanim me Greqinë, një derbi ballkanik shumë i ndjerë për ne. Jo se nuk kishim luajtur më parë, por kësaj radhe punët ishin ndryshe. Greqia do të zbriste në “Qemal …

Më shumë
Loading...