Kryefaqja / OPINION

OPINION

Pse po ikin shqiptarët!

Muhamet Kelmendi Eshte shume e rende shperngulja e detyruar nga gjendja ekonomiko-sociale qe eshte ne Shqiperi, ne Kosove, nen Maqedoni e ne Kosoven Lindore.Nga ikjet e tilla me presion te shtetit dhe te pushtetit eshte arritur numri i debuareve te shkoje deri ne milione shqiptare. Keta jane shnderruar ne vegla …

Më shumë

Çdo të ndodhë në Kosovë me mocionin e mosbesimit Mustafa kundër qeverisë Kurti? Asgjë. Titisti Mustafa duket se do të bjerë nga shiu në breshër. Pse? Pashë kushtetutën e Kosovës. Mustafa dhe Thaçi nuk e lexojnë dot.

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka marrë kritika të forta nga avokati nga Shqipëria, Spartak Ngjela, i cili nuk pajtohet me mocionin e mosbesimit kundër qeverisë Kurti. Madje Ngjela e quan Mustafën si titist, teksa ka thënë se kushtetua e Kosovës nuk e lejon aq lehtë rënien e Kurtit. Gjithashtu, …

Më shumë

Rexhep Qosja: Bashkimi i Kombit të ndarë, misioni i dy qeverive

Para më tepër se një viti ishte bërë publike nisma për krijimin e një Akademie të përbashkët të shkencave dhe të arteve të Shqipërisë e të Kosovës. Kjo Akademi, ishte thënë, do të përbëhej prej Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe prej Akademisë së Shkencave e të Arteve të Kosovës. …

Më shumë

Mohimi i historisë, kulturës, traditës, gjuhës dhe figurave kombëtare është në shërbim të propagandës serbe

Në kontekstin historik të shpartallimit të Perandorisë Osmane dhe të hapjes së procesit të krijimit të shteteve kombëtare në Ballkan, strategjia serbe u mobilizua si asnjëherë më parë, për t’i përshkruar sa më zi shqiptarët. Për një kohë të shkurtër u botuan me qindra vepra nga historianë… Nga Bardhyl Mahmuti …

Më shumë

IDENTITETI SHQIPTAR I ÇAMËRISË

Lidhja me Çamërinë mua më vjen nga zemra, nga shpirti, nga varri i gjyshërve dhe stërgjyshërve, nga brigjet me det, me kopshte dhe male, nga rrënjët e gjakut dhe të ullirit.Unë Çamërinë e dua, jo pse aty kam shtëpinë e nënës dhe të babait, dhe të afërmëve të tjerë, Më …

Më shumë

“ACTA ALBANIAE IURIDICA”, VEPËR THEMELTARE PËR HISTORINË E SË DREJTËS NË SHQIPËRI

Dr. Musa Ahmeti Serioziteti dhe thellësia e një vepre studimore në botën intelektuale shkencore vlerësohet kryesisht në bazë të burimeve të shfrytëzuara arkivore, dorëshkrimeve, dokumenteve origjinale dhe literaturës përcjellëse, por sigurisht edhe qasjes që u bëhet këtyre burimeve. Nuk janë të shumta rastet, kur studiues, albanologë e historianë përdorin në …

Më shumë

Marin Mema: E dua Shqipërinë, është toka jonë

Ky vend ka halle, ka probleme, ka shumë pamundësi, varfëri, padrejtësi, ka mungesa të shumta e shtetarë që duan ta rrjepin e ndukin, që e dhunojnë e grabisin, por prapë është vendi ynë, është historia, tradita, trashëgimia, kultura e të parë tanë, është dhimbja, loti, pasioni, dashuria, fëmijëria, rrudhat, kujtimet, malli, …

Më shumë
Loading...