Kryefaqja / OPINION (page 10)

OPINION

GREQIA, SHTETI QË LINDI NGA VËLLAVRASJA

Sot para 197 vjetsh, më 25 mars 1821, nisi në More një rebelim lokal, ku gjitha palët ndërluftuese – qofshin kristianë a muslimanë – ishin shqipfolës. Fraksione të ndryshme rebelësh kristianë u mbështetën nga Rusia, Britania dhe Franca, ndërsa sulltani osman bëri thirrje për xhihad dhe pruri vullnetarë që nga …

Më shumë

PASKA FOLUR JAKUPI!

Nga:Xhevat Bislimi Paska foĺur Jakupi, veç jo per faljen e 8 200 hektareve toke edhe me voten e tij, subjektit te tij!!! “Deputeti qe voton asociacionin-bashkesune e komunave serbe, paska shkruar Jakup Krasniqi, shkelin betimin e deputetit dhe bejne tradhti ndaj atdheut dhe kombit”… “Sepse, paska thene “Kupa”, asociacioni qe …

Më shumë

GJUHA SHQIPE 5000 VJEÇARE – ME E VJETRA NDER GJUHET IE.

Mili Butka Origjina e gjuhës shqipe është një nga çështjet më të diskutueshme në fushën e Albanologjisë. Çabej, në historinë e tij të gjuhës shqipe (1976c), argumenton se rrënjët e Gjuhës shqipe duhet të gjendet në një nga gjuhët e lashta të Gadishullit Ballkanik. Dy teoritë kryesore kanë qarkulluar në …

Më shumë

Fjalimi që ndryshoi historinë e Kosovës (VIDEO)

19 vjet më parë, SHBA së bashku me aleatët e NATO-s filluan ndërhyrjen ushtarake në Serbi përmes sulmeve ajrore. Pas refuzimit të kasapit të Ballkanit Sllobodan Millosheviq për të vendosur paqen, presidenti i atëhershëm amerikan Bill Clinton dha urdhrin për fillimin e fushatës bombarduese. Sulmet ajrore vazhduan deri me 9 …

Më shumë

PLAVA DHE GUCIA, NËNA E MADHE E ALPEVE SHQIPTARE

nga Mark Zef Marku (Shkorreti) Në Plavë dhe Guci, dy “margaritarët me bukuri si askund tjetër në Europë”, siç thotë akademiku Rexhep Qosja në shkrimet e tij, ku flitet shqip, dhe jo vetëm për turizmin, por për shumë e më shumë. Flitet për historinë, kulturën, identitetin e banorëve të kësaj zone …

Më shumë

KU NA MBETI BACI JAKUP KËTO DITË QË PO HESHTË?

Nga:Hysni Gashi Bacin Jakup jemi mësuar që ta shohim të zëshem dhe jo të heshtur si tani, në veçanti që nga shkëputja e PDK-së reagon për çdo gjë madje kritikon edhe për shumë gjera të imta dhë siperfaqësore. Edhepse baci Jakup ishte në pozita të larta shtetërore dhe numri 2 …

Më shumë

Të mallkuar qofshin Antishqiptarët.

Burrat e mirë flasin një herë. Fjala e dhënë duhet mbajtur; duhet mbajtur amaneti; amanetin s’e tret dheu; të japësh besën; të marrësh në besë dikënd; t’i japësh besën dikujt – të gjitha këto shprehje në traditën e shqiptarit, të ftojnë të jesh i paprekshëm e i pathyeshëm para çdo …

Më shumë

Rilindja Kombëtare

Vilajetet Shqiptar pas Lufte Serbo-Osmane . Rilindja Kombëtare Shqiptare ishte rezultat i lëvizjes politiko-shoqërore dhe kulturore për çlirimin e vendit nga zgjedhja e huaj. Kjo lëvizje, nisi nga mesi i shekullit XIX dhe përfundon në vitin 1912, me shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë. Nga mesi i shekullit të –Turqia ishte …

Më shumë