Kryefaqja / OPINION (page 2)

OPINION

POROSI PËR DIASPORËN SHQIPTARE; RUANI FËMIJËT TUAJ NGA VEHABIZMI

Shkruan: Bekim Jashari Vehabizmi si ideologji që po i indoktrinon të rinjtë dhe po i shndërron ata në ekstremist e terrorist është bërë një pandemi që po e terrorizon tërë botën, duke përfshi edhe shqiptarët. Përveç shqiptarëve nga Kosova dhe Shqipëria që përfunduan në radhët e organizatës terroriste Isis, pati …

Më shumë

Gjenocidi grek në Çamëri, vepër më e rëndë se Holokausti

Nga Spartak Ngjela Pyetja që duhet të ngrihet këtu është kjo: pas konsolidimit të pavarësisë së Kosovës dhe krijimit të federatës shqiptaro-bullgare në Maqedoni, e cila duket se është në proces, a do t’iu drejtohet USA edhe shqiptarëve të Greqisë për t’iu dhënë atyre të gjitha të drejtat e mohuara …

Më shumë

NUK EKZISTON “ÇESHTJA E MINORITETIT GREK” NË SHQIPËRI

Nga Shaban Murati Në të ashtuquajturën paketë të bisedimeve diplomatike, që po zhvillohen prej afro një viti midis Shqipërisë dhe Greqisë, ku me miratimin e të dy palëve është përjashtuar çeshtja çame, figuron edhe një temë e quajtur “çeshtja e minoritetit grek ne Shqipëri”. Përfshirjen e saj ne axhendën e …

Më shumë

Krerët shqiptarë janë të shitur

Nga Spartak Ngjela Duhet të jemi realistë: thuajse të gjithë krerët shqiptarë të Shqipërisë, dhe kudo ku kanë qenë e ku janë në Ballkanin Perëndimor, janë shitur dhe shiten kundër interesit kombëtar. I. Kjo është historia e dhimbshme e shqiptarëve, të cilët kanë ikur me shumicë nga vendi i tyre. …

Më shumë

Danaj: Injorantët e çështjes shqiptare “mësojnë” shqiptarët !

Nga Dr. Koço Danaj Kryetar i Lëvizjes për Shqipëri Natyrale Me dhjetëra deri dhe me qindra analistë dhe politikanë të të gjitha ngjyrave e spektreve kanë mbi një muaj që u japin “mendë” mësime shqiptarëve lidhur me çështjen kombëtare. 1- Të parët e provuan në Kosovë dhe dështuan me turp. …

Më shumë

30 arsye pse jetoj ende në Shqipëri

Nga Eva Kushova Se këtu kam prindërit, motrat, vëllain, të afërmit e mi. Se flas kudo gjuhën time. Se kurrë nuk ndihem e vetmuar. Se kemi det, mal, natyrë të mrekullueshme dhe shumë ditë me diell. Se kemi histori të lashtë të admirueshme. Se kafenetë e lagjes i njoh me …

Më shumë

Spartak Ngjela: Në Shqipëri nuk ka më këmbë turku, amerikanët do të eliminojnë korrupsionin trefishor Berisha – Meta – Rama

Të gjithë elitat perëndimore e dinë që gjuha shqipe është një thesar i qytetërimit perëndimor; të gjithë historianët e spikatur dhe të gjitha katedrat e historisë në Amerikë e dinë dhe po e shkruajnë që shqiptarët janë populli më i vjetër dhe me rezistent i Europës; Politika shqiptare sot, është …

Më shumë

Kastriot Berishaj: Korigjim të kufijve vetëm sipas aktit juridik të 28 nëntorit të vitit 1912

“Kufijtë e Shqipërisë së Bashkuar fillojnë tek Tre Gurët e Zinj në Prevezë dhe ngjiten lartë në veri te Molla e Kuqe afër Nishit në Toplicë, kurse mbarojnë te Guri i Kuq i Malësisë së Madhe në veriperëndim. Po këtë Shqipëri, me këto troje dhe me këta kufij shtetëror e …

Më shumë

Fenomeni negativ gjithmonë e më shumë në rritje!!!

Marinela Velaj Shqiptari gjithmonë e ka pas zakon të tradhëtoj gjakun, idealin, vatanin e vet! Dhe kjo për shkak të interesit personal që vlen shumë – shumë herë më pak se KRENARIA KOMBËTARE. – Për fat të keq njerëz të till ekzistojnë ende. Shqipëria është një Komb që ka shumë …

Më shumë

“Bravo Notis, arrite të bindësh një tufë alabakësh…”, gazetari shfryn ndaj koncertit të nazistit

Ardhja e këngëtarit nazist grek Notis Sfakianakis mbrëmjen e djeshme në Shqipëri dhe koncerti i tij me bileta të kripura pati reagime të shumta nga artistët shqiptarë por edhe gazetarë e opinionistë. Këngëtarët shqiptarë bënë thirrje që të bojkotohej koncerti i tij pasi Notis Sfakianakis është një mbështetës i partisë …

Më shumë