Kryefaqja / OPINION (page 20)

OPINION

Fitoret e mëdha kurrë nuk janë fituar në betejën e parë

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ([email protected])   Politika shqiptare është shumë e komplikuar dhe serioze për t’ua lënë politikanëve. Prandaj ne ua kemi lënë: analfabetëve, klounëve,  pederastëve, pedofilëve dhe skizofrenëve. Pushteti nuk korrupton, por cubat kokëkrisur në pozita pushteti e korruptojnë pushtetin, në Shqipëri dhe në Kosovë. Dhe, ata janë të denjë …

Më shumë

Qeveria greke i kërkon Tiranës të ndryshojë historinë tonë të Luftës së Parë e të Dytë Botërore

Nga Shaban Murati Franca dhe Gjermania kanë luftuar me njera-tjetrën në të dy luftrat botërore. Sot janë aleatë strategjikë dhe binom udhëheqës i BE dhe i Europës. Nuk i ka shkuar dhe as mund t’i shkojë ndër mend Gjermanisë t’i kërkojë Francës të deformojë tekstet franceze të historisë së Luftës …

Më shumë

Fetnete Ramosaj: Ty ta falim jetën dhe na duket pak!

Njëzet vjet pas përfundimit të luftës, që dikush po përpiqet ta mohojë dhe ta harrojë, shteti ynë ende nuk ka arritur t’ua rregullojë varrezat, pa i përmendur të zhdukurit, që nuk kanë as shenjë as varr! Pas vendimit të Kryeministrit Haradinaj, të datës 8 maj 2018, i cili emëroi Komisionin …

Më shumë

Fetnete Ramosaj: Serbizimi si ideologji fashiste ua kalon të gjitha ideologjive raciste në Evropë, gjatë shek. 20-të

Është ky zv. Kryeministri i Parë i Qeverisë së Serbisë, njëherësh edhe Ministër i Jashtëm, Ivica Daçiq (Ivica Dačić), apo “Slloba i Vogël”, siç kishte preferuar ta thërrisnin derisa ishte përkrah kryekriminelit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviq (Slobodan Milošević), në të gjitha ndërmarrjet gjenocidale kundër popujve joserbë, në cilësinë e zëdhënësit …

Më shumë

E due Shqipërinë, dhe vuej! Vuej nga ajo që ndigjoj, vuej nga ajo që lexoj

Prof. Sami Repishti Me shumë përpjekje, informohem mbi gjendjen dhe zhvillimin e atdheut shqiptar nga lajmet e marruna prej vizitorëvet të shpeshtë shqiptarë, por kryesisht nga shtypi. Kjo nuk mjafton! Për këte mangësi me karakter objektiv, unë kerkoj falje, sepse në mënyrë të paevitueshme krijohet mundësia e gabimit. Pse shkruej? …

Më shumë

Çfarë po ndodh me botën shqiptare në Ballkanin Perëndimor?

Nga Spartak Ngjela Referendumi në Maqedoni nuk fitoi. Vuçiçi thërret për forcë, por s’ka para. As Putini nuk ka para. Kurse Vuçiç, pasi e pa që Thaçi u rrëzua në Prishtinë, u nis e shkoi në Moskë. Po ku ka Moska forcë kundër Perëndimit! Por Thaçi ia ka luajtur lojën …

Më shumë

Skënderbeu u mësoi shqiptarëve çfarë është atdheu

Spartak Ngjela Më 17 janar, të 550 viteve më parë ka vdekur Heroi ynë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu. Gjergj Kastrioti ishte i pari shqiptar që duke sakrifikuar gjithçka të vetën: familjen, karrierën në një perandori dhe vetveten gjithashtu, me sakrificën e tij sublime dhe me heroizmin e tij të jashtëzakonshëm, …

Më shumë

Referendumi në Maqedoni/ Koço Danaj: Shqiptarët të shpallin shtetin e tretë në Ballkan

Kryetari i Lëvizjes për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj, i ftuar në ‘Fax News’ për të komentuar referendumin e mbajtur në Maqedoni për ditën e djeshme në Maqedoni për çështjen e emrit, ku pati një pjesëmarrje të ulët, deklaroi se ky ishte një dështim i turpshëm. Danaj e konsideroi dështimin e …

Më shumë

Pazari i Hashim Thaçit me kufijtë – tërë Kosova në pazar

SHKRUAN: PROF.DR. HAKIF BAJRAMI Me rastin e botimit të hartës se çka merr Serbia nga Kosova nga gazeta “Le Monde” i kthej lexuesit paksa prapa, në histori. Më 1988, Budimir Lonçar (ministër i Punëve të Jashtme i RSFJ-së-hb), i jep intervistë të njëjtës gazetë në mes tjerash thotë: “Shqiptarët në …

Më shumë

POROSI PËR DIASPORËN SHQIPTARE; RUANI FËMIJËT TUAJ NGA VEHABIZMI

Shkruan: Bekim Jashari Vehabizmi si ideologji që po i indoktrinon të rinjtë dhe po i shndërron ata në ekstremist e terrorist është bërë një pandemi që po e terrorizon tërë botën, duke përfshi edhe shqiptarët. Përveç shqiptarëve nga Kosova dhe Shqipëria që përfunduan në radhët e organizatës terroriste Isis, pati …

Më shumë
Loading...