Kryefaqja / OPINION (page 205)

OPINION

Reagim ndaj torturimit të burgosurëve të grupit të Kumanovës!

Unë si një i ri i revoltuar nga padrejtësit që i bëhen shqipëtëve këtu në shtetin artificial të IJRM-së, dhe vllezërve tonë ,atyre që na sollën lirin në burgjet e sërbo-sllavëve të IJRM i bëjë thirrje politikës shqipëtare në IJRM, SHQIPËRI DHE KOSOVË, që të marrin masa urgjente për ndalimin …

Më shumë

Dëshmi tronditëse e familjarëve të Grupit të Kumanovës: Policia maqedonase na torturon edhe ne duke na zhveshur

Në fjalimin e mbajtur gjatë Akademisë përkujtimore në një vjetorin e Kumanovës, babai i Valdet Zekajt të arrestuar në Kumanovë, ka paraqitur dëshmi tronditëse lidhur me sjelljen e policisë maqedonase ndaj tyre, kur vizitojnë familjarët e arrestuar.“Të burgosurit, të vrarët në Kumanovë janë të tradhtuar dhe nuk kanë shtet. Ne …

Më shumë

Ç’po ndodh me rininë shqiptare?

Shkruan: Renato Shkulaku/Maturant Rinia e sotme duhet të jetë simbol i paqes,kulturës ,dashurisë, emancipimit etj. Të rinjtë duhet të mendojnë seriozisht për të ardhmen e tyre duke studiuar, duke marrë pjesë në aktivitete të ndryshme dhe jo të merren me gjëra të rëndomta dhe të parëndësishme, të cilat shkatërrojnë të …

Më shumë

Kuvendi i Junikut (21-25 maj 1912)

Zgjerimi i veprimeve luftarake të kryengritësve shtroi si një detyrë të ngutshme bashkërendimin dhe organizimin e kryengritjes në shkallë kombëtare. Të parët që e ndjenë këtë nevojë të organizimit ishin udhëheqësit e forcave kryengritëse të Kosovës. Në thirrjen drejtuar popullit shqiptar në fillim të muajit maj nga Malësia e Gjakovës …

Më shumë

Lufta 9 vjeçare e Dibrës më 1912-1921, si u organizua kryengritja e përgjithshme, masakrat, gjenocidi serb dhe shpërngulja masive!

Nga Fatos DACI Luftërat heroike 9-vjeçare (1912-1921) e Dibrës dhe dibranëve me 5 krajla -Serbinë, Greqinë, Bullgarinë, Malin e Zi dhe Jugosllavinë e asaj kohe, mbretërinë serbo-kroate- sllovene, janë një kurorë lavdie, që Dibrës i rri kaq mirë përmbi krye. Kur shkatërrimi i Perandorisë Osmane kishte filluar realisht, në shkurt …

Më shumë

POLITIKA, KJO LAVIRE HYJNORE!

Shkruan: Fadil Lushi Ky daja, një ditë sërish erdhi te zyra ime. Mu duk se rradakja a fiqiri i kishte dalë toptan nga terezia. Ishte bërë i tëri hundë e buzë. U ul në kolltuk, ashtu rehatshëm…, njësoj si ai mysafiri i paftuar që të vjen në “zijafet”. Ata që …

Më shumë

Ndarja e kishave 1054 dhe pastaj Perandoria Otomane !

Shkrimin iu kushtoj të gjithë jo besimtarëve shqiptar të cilët në një mënyrë ose tjetër e kanë humbur besimin dhe të harlisur pas propagandës ANTI , nuk i binden asnjë fakti i cili na çon në sublimimin e të vërtetës. Shqiptarët të gjetur në mes përplasjeve të ndryshme qofshin ato …

Më shumë

“Shqiptarët e Malit të Zi t’i kthehen Shqipërisë”

Rudina-xhungaKosova në punët e veta, shqiptarët e Preshevës, Malit të Zi e Maqedonisë t’i kthehen Shqipërisë: Atë që s’e bën Rama, e bën Erdogani! Rudina Xhunga Shqiprimi është Kryetari i ri i Komunës së Preshevës. Ishte i ftuar i emisionit “Dritare” në Vizion Plus, javën e shkuar. “Ti mund të …

Më shumë
Loading...