Kryefaqja / OPINION (page 210)

OPINION

POLITIKA, KJO LAVIRE HYJNORE!

Shkruan: Fadil Lushi Ky daja, një ditë sërish erdhi te zyra ime. Mu duk se rradakja a fiqiri i kishte dalë toptan nga terezia. Ishte bërë i tëri hundë e buzë. U ul në kolltuk, ashtu rehatshëm…, njësoj si ai mysafiri i paftuar që të vjen në “zijafet”. Ata që …

Më shumë

Ndarja e kishave 1054 dhe pastaj Perandoria Otomane !

Shkrimin iu kushtoj të gjithë jo besimtarëve shqiptar të cilët në një mënyrë ose tjetër e kanë humbur besimin dhe të harlisur pas propagandës ANTI , nuk i binden asnjë fakti i cili na çon në sublimimin e të vërtetës. Shqiptarët të gjetur në mes përplasjeve të ndryshme qofshin ato …

Më shumë

“Shqiptarët e Malit të Zi t’i kthehen Shqipërisë”

Rudina-xhungaKosova në punët e veta, shqiptarët e Preshevës, Malit të Zi e Maqedonisë t’i kthehen Shqipërisë: Atë që s’e bën Rama, e bën Erdogani! Rudina Xhunga Shqiprimi është Kryetari i ri i Komunës së Preshevës. Ishte i ftuar i emisionit “Dritare” në Vizion Plus, javën e shkuar. “Ti mund të …

Më shumë

Thukididi : Lufta e Trojës u bë nga Pellazgët dhe jo Grekët

  Altin Kocaqi Trillimet edhe përrallat me grek alien që vijnë nga kohët e zymta të prehistorisë e në vazhdimësi nuk kanë asnjë bazë shkencore. Pika e parë e trillimit ishte edhe mbetet miti i Luftës së Trojës. Lavdinë e kësaj lufte sot e marrin grekët si gjithëpjesëmarrës të kësaj …

Më shumë

Pellazgia – Kultura e Vinçës !

E vërteta ishte se në vitin 1854 (pas disa zbulimeve në Shqipëri ) , historiani dhe filologut gjerman Georg von Hahn megjithë të dhënat e pakta, arriti përfundime të shkëlqyera, madje sendërtoi një alfabet, të cilin e emërtoi “shqiptar” dhe e identifikoi me pellazgjishten.” Pra Kultura e Vinçës në anët …

Më shumë

Enciklopedia Britanike: ‘Pellazget jane shqiptaret me fame

“Tek Homeri pellazgët janë fqinj të Trojanëve.., por në Këngën II (varg. 233) të Iliadës poeti e quan Zeusin që adhurohej në Dodonë të Epirit, Zeusin pellazgjik, gjë që dëshmon se edhe atje banonin dikur pellazgë, dhe në Këngën II (varg. 681) gjithë Thesalinë ose një pjesë të saj e …

Më shumë

KUMANOVË TA PUTHËSHA BALLIN !

Nesër me 09-10 maj 2016 ,u bëhet një vitë nga Lufta në mes Forcave të Riorganizuara të UÇK-së dhe Civilve në njëren anë si dhe në anen tjetër Policisë dhe Ushtrisë sllavo-maqedonase me mijra trupa dhe artileri të rënd dhe helikopter,pa kurfar paralajmrimi kanë filluar të granatojnë shtëpitë  me: 09-10 …

Më shumë

Ç`thoshte Arsitidh Kola për Dardaninë?

( Bisedë e imagjinuar me kolosin e historisë i cili sipas Arben Llalles: “Do mbushën 16 vite që nga 11 tetori i vitit 2000 ku në spitalin Evangjelizmos në Athinë vdiq arvanitasi i shquar Aristidh Kola i cili rënkonte prej një muaj. Aristidh Kola ishte studiues, shkrimtar, publicist dhe ka …

Më shumë