Kryefaqja / OPINION (page 30)

OPINION

Bisedimet me Greqinë, 12 zyrtarët që do të negociojnë

Ministri i punëve të Jashtme Ditmir Bushati i ka dërguar presidentit Ilir Meta emrat e anëtarëve të grupit negociator. Në listë emra të diplomacisë, zyrtarë të ministrive, ish-ushtarakë. Berisha denoncon praninë e “spiunit” që shkarkoi në 2012-ën Imami Ministri i punëve të Jashtme Ditmir Bushati i ka dërguar presidentit Ilir …

Më shumë

Kush  ishin Ligurët – shqip Lelegët?

Nga Fahri Xharra Në kohën kur rishkruhej historia , shekujt nuk ishin në anën tonë . E kishim fatin e zi të një errësire 600 vjeçare e cila nuk e lejonte që edhe ne t`ishim në grupin e atyre që e rishkruanin historinë . Gjatë asaj kohe u nda historia sipas …

Më shumë

Ja dekreti i sulltanit për ndalimin e shqipes (dokument)

Ndalesat e Perandorisë Osmane për gjuhën shqipe kishin filluar qysh në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë. Kështu bën të ditur një dokument i nxjerrë nga arkivat greke nga profesori i historisë në Universitetin e Tetovës Arben Llalla Sipas tij, sulltani Abdyl Hamidi I (1725-1789) me anë të një ligji përcaktonte …

Më shumë

Kabllogrami i SHBA: Sali Berisha spiuni i serbëve drejtoi Shqipërinë e politikën për 27 vite. “Zbulon” një spiun në grupin e negociatorëve me Greqinë për “Detin”

Sali Berisha po shfaqet si një “atlet” i shpëtimit të Shqipërisë nga shitja që po i bën Edi Rama detit. Eshtë përsëritur për vite me radhë që ish kryeministri Sali Berisha, vetëm e vetëm që të qëndronte në pushtet i fali afër 350 kilometra katror sipërfaqe detare fqinjit tonë jugor …

Më shumë

Demokracia” e demarkacionit

Shkruan: Rexhep Ahmeti Siç mund të shikoni edhe vet më poshtë, zotëri Abdullah Hoti, sot (më 24 shkurt 2018) ka deklaruar:…” deputetët e Kuvendit të Kosovës,…….. do t’i kenë informatat e plota nga të gjitha komisionet e formuara nga Qeveria paraprake dhe kjo Qeveri, lidhur me këtë marrëveshje dhe pastaj …

Më shumë

Dëshira për Shqipëri etnike

Shkruan : Brilant Gashi Më tregoni se cili popull ka organizuar më së shumti kryengritje pushtuese ndaj armikut më shumë se populli shqiptar ? Sigurisht që kjo është tashmë e ditur prandaj nuk them për këtë asgjë , pasi kam një brengë më të madhe si shqiptar , brengë kjo …

Më shumë

Origjina e pa zbuluar -Hanibal Barka  

“Hanibali ishte djali më i madh i Gjeneralit Kartagjenas Hamilkar Barkas, i cili qe i suksesshëm në Luftën e Parë Punike. Vëllezërit e tij më të vegjël qenë Hasdrubali dhe Mago, të cilët gjithashtu qenë gjeneralë të Kartagjenës. Historia Romake thotë se Hanibali si 9 vjeçar bashkë me vëllezërit e …

Më shumë
Loading...