Kryefaqja / OPINION (page 4)

OPINION

Berishaj: Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos është një skizofren me prejardhje aziatike

Një deklaratë presidenti i shtetit artifiacial të Greqisë, Prokopis Pavlopoulos ka fyer rëndë shqiptarët e Çamërisë, me një gjuhë denigruese, fyese e kërcënuese duke gënjyer se kinse çamët janë “kriminelë” dhe “bashkëpunëtorë të nazistëve”. I menjëhershëm ka qenë reagimi i kryetarit të Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, z. Kastriot Berishaj …

Më shumë

Prof. Dr. Muhamet Kelmendi: Ku po shkon Kosova!

Shkruan: Muhamet Kelmendi Çështja e realizimit të marrëveshjes me palën serbe është futur në një situatë ku për fat të keq ka dalë si themelore. Nuk mendoj dhe as që është dashur të ecet në rrugën e tillë që këtu dhe kjo të bëhet temë kryesore. Natyrisht se Kosova dhe …

Më shumë

“Pjesëmarrja e Prishtinës në këto bisedime prej fillimeve në të vërtetë ishte pjesëmarrje diletante dhe ishte e tillë, diletante, sepse ishte e privuar prej vetëdijes për përgatitje politike, diplomatike, shtetërore, të përtashme dhe historike.”

Akademik Rexhep Qosja, përmes një shkrimi të gjatë, ka folur për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë. Qosja e ka quajtur komedi përbërjen e anëtarëve dhe bashkëkryesuesve të delegacionit të fundit që është përzgjedhur për të zhvilluar bisedimet. Qosja konsideron se, Kosova në disa pikëpamje po tregohet më mirë e në …

Më shumë

Arrestoni Sali Berishën dhe shpëton Shqipëria

Nga Zef Brozi* Ata që duan të djegin mandatet si deputetë nuk duhet të lejohen të djegin institucionet dhe të përgjakin Shqipërinë. Forca e ligjit duhet të veprojë mbi këta politikanë që deri më sot kanë qënë të Paprekshëm. Prandaj edhe SPAK e Byroja Kombëtare e Hetimit duhet të fillojnë …

Më shumë

Ngjela: Kosovës s’i duhet njohja e Serbisë

Avokati i njohur shqiptar, Spartak Ngjela, ka vlerësuar se dialogu me Serbinë, në veçanti diskutimi mbi mundësinë e korrigjimit të kufirit duhet të vijë pasi ajo ta ketë njohur pavarësinë e Kosovës. “Do të bësh bisedime me këtë shtet duhet t’ia njohësh pavarësinë këtij shteti, me këtë territor që ka”. …

Më shumë

Elvis Hoxha kërkon nga shqiptarët që të shikojnë më shumë modelin e Angela Merkel në Gjermani, se sa atë Rexhep Taip Erdoganit në Turqi

“Është mirë të shohim pak nga Gjermania: Gjermania nuk e jep me koncesion pasurinë publike të Gjermanisë sikurse Edi Rama që punon vetëm me ca emra biznesmenësh a thua se Shqipëria është një atdhe për t’u shitur dhe Rama trashëgimtari i vetëm dhe i fundit i saj.”  Profesori Elvis Hoxha …

Më shumë