Kryefaqja / OPINION (page 5)

OPINION

SHQIPTARËT NË SPROVË EDHE NË KËTË SHEKULL TË RI!

Savash Veliu Që para se të fillonte Lufta e Parë Botërore, projektuan Britania, Franca dhe Rusia planin e madh për ndarje të tokave Ballkanike në favorë të treshit të  madh duke anashkaluar vullnetin e shumë popujve ballkanas e veçmasë të Shqiptarëve që barbarisht ua copëtoi trungun Etnik duke e sakatosur për …

Më shumë

Mynxyra antishqiptare në Luginën e Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Pesëvjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes midis Hashim Thaçit e Ivica Daçiqit, me ndërmjetësimin e Komisioneres së lartë të BE-së, baroneshës Catherine Ashton, më 19 prill 2013 në Bruksel, Serbia triumfoi me instalimin e vasalëve të saj, dmth mynxyrës antishqiptare në udhëheqjen e pushtetit lokal të komunës së …

Më shumë

Dy opsione të mundshme,për shqiptarët e Maqedonisë!

Mehdi Mehmeti Shqiptarët e Maqedonisë,janë mësuar ta durojnë përbuzjen, dhunën, diskriminimin, dhe përsëri me këmbëngulje, kërkojnë bashkëjetesën me maqedonasit. Shtrohet pyetja pse? Sepse kanë zgjedhur që të bashkëjetojnë me maqedonasit dhe të tjerët me të vetmin arsyetim,që të forcohet Shqipëria dhe të arrihet  pavarësia  e Kosovës.Kështu mendonin intelektualët,ekspertët juridik të …

Më shumë

“Padronët” e rrezikshëm të Republikës së Kosovës

Shkruan: Nehat Hyseni “Çdo e keqe ka dhe një të mirë mbrapa, kurse çdo përpjetëz ka dhe një teposhtëz”. Kështu thotë fjala e urtë popullore, që ne e përdorim shpeshë në jetën e përditëshme. Sidomos në rastet kur kemi nevojë dhe domosdoshmëri për ta ngushëlluar veten për fatkeqësitë që (s)mund …

Më shumë

VIDEO/ Avioni amerikan që mund të qëndrojë në ajër për 1 javë

SHBA ka ngritur aeroplanin E-4B “The Shattering One”, i njohur si aeroplani i “Ditës së Gjykimit”, gjiganti është ngritur sot nga baza ajrore Wright-Patterson. E-4B u emërua “Dita e Gjykimit”, sepse mund të përdoret si një staf komandues në kushtet e një konflikti bërthamor, nëse strukturat e kontrollit të tokës shkatërrohen …

Më shumë

GREQIA ISHTE SHQIPTARE, GJYSMA E GREKËVE JANË SHQIPTARË/HISTORIANIA GREKE MARIA EFTHIMIOU

Kam mësuar gjuhën angleze për të mësuar gjuhën greke” ka thën Maria Efthimiou, profesoreshë e historisë në Universitetin e Athinës.Ndërsa po mësoja fëmijët grekë, fëmijët shqiptarë më mësonin gjuhën shqipe. NGA BEQIR SINA Maria Efthimiou, profesoreshë e historisë në Universitetin e Athinës, të cilës i është dhënë edhe një çmim nderi …

Më shumë

SHPËTIMTARI DRITËPLOTË PO I VJEN SHQIPËRISË!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Në mbarë hapësirat shqiptare, janë bërë shumë përpjekje, sakrifica, mbase edhe shumë luftëra me karakter mbrojtës e çlirimtar nga atdhetarët shqiptarë për liri e të drejta kombëtare. Në këtë rast nuk dua tu kujtoj historinë e lavdishme të popullit shqiptarë, sahanlëpirësve, puthadorëve, lajkatarëve, matrapazëve, tradhtarëve e trutharëve …

Më shumë

“Shqiptarët e Çamërisë vriteshin me armë të ftohta”

83 vjeçari Nexhat Merxhushi është një nga shqiptarët e lindur në Paramithi të Çamërisë që ka përjetuar gjenocidin, familja e të cilit ishte prej rreth 20 personash TIRANË – Fatjon Cuka Pjesëtarët e komunitet çam që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri ende kujtojnë fushatën e egër të dhunës dhe masakrave …

Më shumë