Kryefaqja / HISTORI / KRIMET SERBE

KRIMET SERBE

DHUNA SEKSUALE NGA FORCAT SERBE NDAJ GRAVE SHQIPTARE

Dhuna seksuale nga forcat ushtarake serbe ndaj grave shqiptare gjatë luftës në Kosovë. Elife Luzha – Pushtimi i Kosovës dhe represioni serb mbi shqiptarët etnikë Shpallja e shtetit të pavarur shqiptar më 1912, në një kohë luftërash të përgjakshme mes popujve në Evropë e Ballkan, ishte ngjarja më e shënuar …

Më shumë

Gashi tronditë me të gjeturat për masakrën e Mejës: Përmend emrat e katër shqiptarëve të përfshirë në këtë gjenocid

Politologu Shkëlzen Gashi, i cili është duke punuar për krijimin e Muzeut për Krimet e Luftës në Kosovë gjatë vitit 1998-1999, konkretisht për prezantimin e masakrës së Mejës, ka befasuar me të gjeturat për këtë masakër. Në masakrën e Mejës, janë vrarë gjithsej 372 civilë shqiptarë, nga forcat paramilitare serbe. …

Më shumë
Loading...