Kryefaqja / HISTORI / KRIMET GREKE

KRIMET GREKE

Beteja e Bizanit, hyrja e trupave pushtuese greke në Janinë

Derisa ushtritë ballkanike po mësynin fitimtare ndaj ushtrive osmane në tërheqje, Janina shqiptare ishte qëndresa e fundit që sprapsi sulmet greke. Në kryeqendrën e vilajetit të Janinës ndodhej korpusi i Janinës që përbëhej nga një divizion me redifë shqiptarë, por edhe vullnetarë nga Vlora, Mallakastra, Fieri dhe Tepelena, shkruan Konica.al. …

Më shumë

Masakra e 10 Prillit 1994, nga terroristët grek të MAVI

Nga Arben LLALLA Emri i Fredi Belerit nuk lidhet shumë në dukje me propagandën e shoqatave greke që promovojnë ekstremizmin për aneksimin jugut të Shqipëri, por ai ka preferuar të jetë nënhije duke drejtuar çdo aktivitet të tyre për të dalë në sipërfaqe në kohën dhe vendin e duhur. Që …

Më shumë

E tmerrshme: Taksisti grek masakron vajzën shqiptare 16 vjeçe derisa po kthehej në Janinë

Qeveria shqiptare hesht dhe nuk reagon kundër diskriminimit të shqiptarëve nga terrori grek, që i ka rrënjët në politiken hegjemoniste greke dhe në orientimin kriminal kundër shqiptarëve. Qeveria shqiptare ka obligim kushtetues që ti mbrojë qytetarët shqiptar kudo që ata ndodhen. Qeveria shqiptare, qeveri e lojalitetit dhe nenshtrimit ndaj armiqëve …

Më shumë

Profesorët grekë pranojnë genocidin mbi popullsinë çame: 50 mijë çamë të Epirit janë dëbuar ose vrarë nga Ushtria Revolucionare Çlirimtare Greke

Studimi, i cili solli të gjithë debatin në vendin fqinj, pranonte gjenocidin grek mbi popullsinë çame, duke thënë se 77 çamë të Paramithisë janë ekzekutuar nga forcat e EDHES-it, vetëm për shkak të kombësisë së tyre. Për më tepër, në këtë studim thuhet se “50 mijë çamë të Epirit janë …

Më shumë

Asnjëherë nuk ka rastësi tek terroristët grekë

Nga Arben Llalla Në këtë foto që është bërë në shkurt të vitit 1994 në Kakavijë kemi: 1. Fredi Bejleri, kryetar i OMONIA dega Himarë, anëtar i organizatave terroriste greke MAVI, PASIVA dhe SFEVA. 2. Mitropoliti i Konicës, Sebastianos, antishqiptar i tërbuar, kryetari i organizatës terroriste SFEVA, themeluesi dhe i …

Më shumë