Kryefaqja / PERSONALITETE / Harun Aliu-Komandant Kushtrimi.

Harun Aliu-Komandant Kushtrimi.

-I lindur më 1971 në fsh.Nikushtak, si i vogël familja tij shpërngulet në Hasanbeg të Shkupit.

-Qysh si nxënës i shkollës fillore, kishte aftësi të jashtëzakonshme, fizike dhe intelektuale.
-Ishte i shquar edhe në sportin luftarak, gjegjësishtë ishte Karatistë i shkëlqyeshëm.
-Pas përfundimit të Shkollës së mesme, vazhdon studimet në tokat arabe, Siri, ku dhe diplomoi.
-Pas shpërbërjes së ish Jugosllavisë, Fyrom miratoi kushtetutën diskriminues për Shqiptarët, Haruni Aliu asesi nuk u pajtua, ku dhe filloi të punoj për luftën e armatosur dhe më 1994 formoi grupet e para të armatosura.
-Në 1996, Komandant Kushtrimi me shokë, dridhi themelet e shtetit diskriminues, duke bombardu stacionet e policisë sllave në Shkup, Kumanovë, Tetovë, Prilep, Manastir, Kërçovë, Strugë, etj.
-Pas epopejës së Jasharëve në Drenicë, Kushtrimi pa dyshim do ti bashkangjitej luftës për çlirimin e Kosovës.
-Pas çlirimit të Kosovës, themeloi Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare në Iliridë, ku me sukses u m’poshtë ushtria dhe policia sllave, dhe pasoi ndrrimi i kushtetutës diskriminues për Shqiptarët.
-Harun Aliun dota ndjek dora e fshehtë armike, montuan me një gjyq ku 5 vite e gjysëm vuajti burgë, 2001-2006.
-Pas daljes nga burgu, filloi aktivitetet për çështjen kombëtare, pasi amaneti i trimave të 2001_ës, nuk ishte përmbushur, por udba sllave dhe ajo shqipëfolëse, aspak nuk e dëshironin të lirë, Kushtrimin.
-Me 12 maj 2010, Harun Aliu “Komandant Kushtrimi” bie në periferi të Shkupit, se bashku me katër bashkëluftëtarë, ne përleshje me forcat sllavo-tinxare.
-U varros me 15 Maj 2010 në vendlindjen e tij në Hasanbeg, ku në lamtumirën e fundit të tij, morrën pjesë mbi 30.000 banorë, ane mban trojeve Shqiptare.
-Lavdi për jetë e mot, Harun Aliu “Komandant Kushtrimi”

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

E vetmja grua shqiptare me gradën gjeneral-major: Lexoni 6 fakte të rralla për Xhevë LLadrovcin

Xhevë Krasniqi, Lladrovci ishte luftëtare e UÇK-së në luftën e fundit në Kosovë, e cila …

Leave a Reply

Loading...