Kryefaqja / OPINION / KOMANDANTI,LEGJENDË E PASHUAR E TRI LUFTËAVE PËR LIRI DHE PAVARSI NË HAPSIRAT E SHQIPËRIS ETNIKE.

KOMANDANTI,LEGJENDË E PASHUAR E TRI LUFTËAVE PËR LIRI DHE PAVARSI NË HAPSIRAT E SHQIPËRIS ETNIKE.

GJENERAL LEFTER KOXHAJ-KOMANDANT TELI
-Edhe ky kishte te kryer Akademin ushtarake në Shqipëri dhe ishte pjestarë i Luftës së Kosovës,Luftës së Luginës dhe në fund edhe në luften e UÇK-re që e zhvilloi në Maqedoni.
-Ku gjeneral TELI ishte Tmerë për forcat sllavo-maqedonase,e sidomos shquhet në Betejen e Haraqinës ku lufton me dy topa të dorës në te dy duartë.
-Aty ku ishte Gjenerali TELI.aty armiku nuk munde te depërtonte.

-Pak para përfundimit të luftës Teli me shokë u nisë rrugës për në Shkup .

Mirpo menjëher agjenturat slavo-maqedonase,serbe dhe të tjera ,filluan ta përcjellin menjëher lëvizjet e Gjeneral LEFTER KOXHAJ-Komandant TELI.
-Gjenerali Teli kishte qenë tmerri i ushtrisë maqedone në betejat më të ashpra me trupat e UÇK-rë, por ata u tradhëtuan tre ditë pasi ishte firmosur armëpushimi i 04 gushtit 2001 dhe 6 ditë përpara se të firmosej marrëveshja e Ohrit, e cila do të ishte themeli i shtetit të ardhshëm të Maqedonisë.
-Dhe në Lagjen e Gazi Babës në Shkup,me 07 gushtit 2001,nga një tradhëti ,i rrethojnë dhe i masakrojnë në gjumë Gjeneralin me:Pajtim Rocin, Ndriçim Koxhajn, Adem Hasanin, Arben Bajramin dhe Abaz Beqirin.
-E tërë UÇK-re,popullsia,toka qielli ,qitëshin lot edhe ate lotë nga zemra për këta trima që nga trathtia u zuan dhe masakruan.
-Pala maqedone e kishin cilësuar vrasjen e tij si suksesin më të madh të gjithë luftës me UÇK-re.
-Akoma vlen fjala shqipe,se pa vdek tradhëtia,nuk lirohet Shqiptaria.
LAVDI Gjeneral TELIT DHE TË GJITHË DËSHMORVE QË RANË ATË DITË.

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

“Me diploma dhe pa shkollë… bastardë të shitur tek armiqtë shekullorë të shqiptarëve”

Avokati i njohur Spartak Ngjela, përmes një analize thotë se korrupsioni në Shqipëri nuk ka …

Leave a Reply

Loading...