Kryefaqja / OPINION / Reshat Badallaj: Si iu shiten UDB-së: Jusuf Buxhovi, Sabri Hamiti, Mehmet Kraja, Fahredin Gunga, Maksut Shehu, Riza Alaj, Agim Zatriqi, Fadil Bajrami

Reshat Badallaj: Si iu shiten UDB-së: Jusuf Buxhovi, Sabri Hamiti, Mehmet Kraja, Fahredin Gunga, Maksut Shehu, Riza Alaj, Agim Zatriqi, Fadil Bajrami

Josip Broz Tito, kryetar i përhershëm i Jugosllavisë, gabimin më të madh që e kishte bërë ishte kur e krijoi shtetin e rrejshëm të quajtur, Republika Federative e Jugosllavisë. Në këtë shtet të rrejshëm bënin pjesë shumë kombe e kombësi; shqiptarët nën okupim, slloven, kroat, serb, boshnak, malazezë, maqedonas, rumunë, sllovak, hungarez, italianët… Ky shtet i qelqt, kurrë nuk u bë rehat, i kishte hyrë krimbi nga brenda dhe kishte filluar të kalbej. Satrapi Josip Broz Tito, me origjinë ishte kroat, i lindur në Kumrovec.
 
Marshali Tito gruan e kishte serbe-Jovanka Budisavleviq. Per Jovanken thuhej se ishte bishtëdredhur dhe kishte ashikni me Aleksander Rankoviçin. Rankovici ishte xhelat i shqiptareve, atebotë ishte Minister i Punëve te Brendshme te Jugosllavisë. Mu për këtë ne Jugosllavi dominonin serbët me faktor qe nga reshteri deri në gjeneral dhe zotronte mjetet me moderne luftarake…
 
Jozha u kishte dhenë të drejta të gjithë popujve por jo edhe shqiptareve. Shqiptaret e kishin filluar vallen e lirisë edhe në kohen e keti kasapi edhe pse kishte thenë qe të leshohet kosa e vdekjes ne kokat e tyre. Shqiptaret filluan t´i kerkojnë disa kërkesa të arsyeshme dhe të drejta; Flamurin, Universitetin, Republikë si te tjeret. Por të gjitha keto u lanë në gjak. Dhe duke parë rrezikun dhe frikën nga shqiptaret, satrapi Tito dhe kasapi Aleksander Rankovic, në Kosovë formuan rrjetin e spiunazhit tamam si të marimanges. Nga afro 3000 spiunë në Ballkan, ata lanë në Kosovë mbi 700 spiunë, të gjithë harambashë.
 
Marshali Tito bashkë me Aleksandër Rankoviçin dhe bandat vrastare serbo-jugosllave formuan UDB-ën (Uprava Drzavne Bezbednosti- Drejtoria e Sigurimit Shtetror), ishte pjesë e OZN-ës, pershembull si KGB-ja në Rusi, Siguritate e Nikollai Çausheskut në Rumani, Mosadi në Izrael…
 
Krahas UDB-ës, vepronte një sherbim tjetër teper sekret që quhej KOS-i (Kontra Obavestajna Sluzba-Sherbimi kunder Spiunazhit), që vepronte në armaten vrastare jugosllave, që të vrisnin dhe nuk guxoje te hapje arkivolin qe ishte i mbyllur hermitikisht.
 
Në këto banda gjaksorësh bënin pjesë njerzit e pashpirtë; spiunet, zagaret me të besueshem titist, tradhtaret e kombit, që të vrisnin e te prisnin naten e te vajtonin ditën, e benin për interesa te okupatorit jugosllav. Mjerisht kishte shumë langoj shqipfoles. Në rastin tim shumë “miqë frigacak” ma kthyen shpinen. Nuk guxonin as te vinin në shtepi e as nuk ju folnin prinderve te mi, ndjesë paçin, kur i shinin rruges, se ballë per ballë iknin ose ndrronin udhë të mos i folnin një familje të armikut të jugosllavisë…
 
Kasapi Rankoviç dhe satrapi Tito, keta spiun të kombit i kishin shperndar si vaji në lakra në tërë Kosovën e sidomos në zonat kufitare, në ushtrinë gjaksore e jo popullore siq thonin keta kriminel, poashtu i kishte shperndar edhe në Diasporë…
 
Eshtë shumë e vertetë por e hidhur mjerisht kesaj bande terroriste vullnetarisht ju bashkangjiten shumë shqipfoles, që kam shkruar në shkrimet e meparshme me emer e mbiemer, me fakte e faksimile dhe askush nuk guxoi te demantojë.
 
Në Evropë dergonte spiunet e deshmuar antishqiptarë,shqipfoles e haram e paçin tamlin e nënës që i´a kishte dhenë nga krarori i saj. I dergonin ne konsulata, në shkolla si mesues, ata qe ishin nëper komitete, ne UDB-ën, ata qe kishin shtypur me zinxhir tankesh rininë shqiptare nepër demonstrata, ata qe ia kishin pirë gjakun në vend te veres se kuqe, neper lokalet e erreta te UDB-es dhe ne kazamatet famekeqe jugosllave dhe pastaj bënin gosti me def e me violinë. Nepër klubet jugosllave bënin shqipfolesit kryetar, si rasti ne klubin e Hanoverit, qe quhej “Bratsvo- Jedinstvo-Vëllazërim-Bashkim” DHE KËTA FESTONIN EDHE PËR DITËLINDJE E QENËVE TË TYRE, në rrugen flugstrasse, që kemi shkruar poashtu disa herë.
 
Në ketë detyrë nuk shkonte çdo zagar. Por detyrat ju besonin atyre që nuhatin mirë dhe qe ishin familjarisht denbabaden antishqiptar. Por serbianet thonin pak më but ne popull: duheni të jeni të pershtatshem ideopolitikisht. Keta informator të Serbisë, domosdoshmerisht kishin lidhje të ngushta me konsulatat jugosllave,kupto serbe dhe për çdo mbremje shefi serbë,Nikola Petrashiqi e Shtefan Lajtmani i´a ngrehu veshin duke i thenë: çfarë ujë i ke dhenë magarit…?” Natyrisht që fluturonin me bileta te paguara në Beograd. Edhe shkollat “shqipe” vepronin sipas planprogrameve të vojvodeve e zhupanëve serbianë.
 
Ehu, burra! Me kujtua edhe një gjë. Kesi farë soj zagaresh vepronin edhe ne Kosovë, bile edhe ne fshatrat etnikisht të pasterta. Në fshatin tim në Zhur, fshati më i madh në Kosovë,dergonin ca zagarë shqipfoles e turkofil, për të denuar;”Nacinalizmin,seperatizmin,shovenismin, irredentizmin shqiptarë”. Nderkaq, yzmeqaret lagje në lagje i benin temena. Keta klysh te pushtuesit gjakatar serbianë, me besoni se edhe ne oda të burrave e mbanin edhe fotografinë e qenit plak Tito, në mur, në baskinë (gozhdë) 16-she të varur, nuk bënin amin as kur i vdiste nëna qe i á ka larë pelenat, respektonin titizmin. Di rast qe edhe nënën e ka derguar pa ceremoni fetare dhe pa e larë oxhenica në banesen e fundit. Por Zoti i Madh i´a mori ati shpirtin si qen.
 
Prokuroret, gjyqtarët, në Kosovë padyshim se kane qenë argat te pushtuesit serbianë dhe me te poshtër, safi të zierë në kazanin e Beogradit, denonin shqiptaret; me gjyqe te montuara politikisht, pa fakte, denonin edhe per një kengë epikolirike…
 
UDB-ja serbosllave, perplasi agjentet me te besueshem edhe në diasporë. Ne veçanti në Gjermani e Zvicër. Ne Bon të Gjermanisë (Boni, ateherë ishte kryeqytet), UDB-JA DËRGOI NJERIUN E BESUESHEM TË SAJ, JUSUF BUXHOVIN.
 
Jusuf Buxhovin e dergoi si korrospondent të perhershem të “Rilindjes”. Në fakt, UDB-ja serosllave, JUSUF BUXHOVIN E DERGON ME DETYRA TË CAKTUARA, PËR PËRCJELLJEN E AKTIVITETEVE TË KRERËVE TË ORGANIZATAVE PATRIOTIKE SHQIPTARE QË VEPRONIN ILEGALISHT NË GJERMANI E ZVICËR…
 
Jusuf Buxhovi si spiun i UDB-ës serbo-jugosllave, angazhohet shpirtinisht në këtë marifet antishqiptare, mendja e Tij, se kurren e kurres nuk do te zbulohet kjo tradhëti antikombetare.
 
Këshuqë Jusuf Buxhovi,spiun, në janar të vitit 1981, NË ZYRAT E UDB-ËS E MERRË NË PYETJE “VASILIN”- HYSEN GEGËN. JUSUV BUXHOVI ISHTE NË ROLIN E UDBASHIT SERBOJUGOSLLAV. Më gjersisht lexoni inetervisten e Hysen Geges dhënë publicistit B. Elshani me titull:”Asgjë nuk harrohet”.
 
Si thotë Hysen Gega në këtë inervistë, udbashi i Serbisë, Jusuf Buxhovi, shante e fyente rendë; Bardhosh Gervallin, Jusuf Gervallen, Kadri Zeken dhe shume patriot qe vepronin ilegalisht në Diasporë. Jusuf Gervalla, udbashi i zhupaneve dhe vojvodeve, kishte lidhje të ngushtë me kriminelin dhe tradhtarin e kombit shqiptar, BASHKIM HISARIN. Bashkim Hisari, langua shumë aktiv serbianë,e kishte krushk Stane Dolancin, Minister i Puneve te Brendshme, te ketyre viteve. Mu per ketë, dyshohet se këta dy zagarë,strehuan edhe dy ekzukutoret e Gervallajve dhe të Kadri Zekës. në amsaden jugosllave. Jusuf Buxhovi, duhet te deklarohet publikisht se a kishte lidhje me ; Selim Broshen, kriminelin dhe tradhtarin e te gjitha koherave,(shih per këtë, Musa Prushi, spiun i Serbisë,deklaron edhe sot se Selim Brosha është legjendë. Me gjersisht lexoni shkrimin e RESHAT BADALLAJT: KUSH ËSHTË TRADHTARI I KOMBIT MUSA PRUSHI?), me Mehmet Maliqin (babai i Shkelzen Maliqit), me Mehmet Shoshin, Muharrem Danën, Jusuf Karakushin… me ata te KOS-it dhe me organizaten terroriste “KOBRA”…?
 
Jusuf Buxhovi, qe emrin perkdheles nga kumbaret shkije e kishte “JUSO”, a kishte lidhje me NUSHI KERLIUN, spiunin e njohur jugosllav, MIKU I NGUSHTË I IBRAHIM RUGOVES, QE NDEJTI SHTATË VJET NË SHTEPINË E IBRAHIM RUGOVES? Që dihet boterisht, perndryshe lexo librin e udbashit Nafi Qegranit:”Ballë per ballë me vdekjen” dhe se si si UDB-es, vullnetarisht i´u shiten spiunet: Jusuf Buxhovi,Maksut Shehu, Fadil Bajrami, Mehmet Kraja, Sabri Hamiti, Riza Alaj, Fahredin Gunga, Agim Zatriqi e disa klysh tjerë…
 
 
Reshat Badallaj: Kush je ti kopili i Titos, Halil Matoshi
 
Ky derdimen i Serbise, Halil Matoshi, leh hajnisht dhe tinezisht nga kopeja e stanit te Veton Surroit, ku banojnë kumbaret me tradita te moçme te Drazh Mihajlit, Aleksander Rankoviqit dhe Titos.
 
*Kopili i Titos,Halil Matoshi, gazeten lidere ne Kosove, “KOSOVA SOT” dhe Radiokosovalire, i quan paqavure, nga inati i kaurrit, vetem perse çerdhen serbe “Koha Ditore”, e bene leter te WC-es. Ç´eshte e verteta, nuk i ze n´goje me emer, por, emrin e keti dylberi te Serbise, Halil Matoshi, e kam shkruar, vetem ne keto dy gazeta(Portale), me te lexuara dhe me serioze ne glob,deshi apo s´deshi te pranoj ky budalla me oke.
 
*Kopili i Surroviqve,Halil Matoshi, qe me shume te drejt po quhet HALIL MATOSHEVIQ, ne pamundesi t´i lidh kijet (qete) me mua, me shkruan ne fcb. me nje fjalor gabelesh…
 
* Ne kete gabeli, Halil Matoshi, publikisht i themi se bere pushken top se e kemi hedhur koken ne torbe! Po nuk ja mbane dhe vetem leh i paguar nga jugo-kumbaret, qe shqiptare i vrane dhe çetniket e shpallen hero (Sezairin)…
 
*Ky kobezi i pa fe dhe i pakomb, me lidh me SHIK-un,s epse i ka hyre frika ne palce ,kur i lexoi se shkrova per krimet e familjes Surroi dhe te Baton Haxhiut, kunder shqiptareve. Shkrimi brenda javes me nje Portal, mori 40.000 (me shkronja dyzetwmije) lexime…
 
*Nuk kam patur fat te jem ne ate struktur,sepse po e them publikisht,se shume zagare dhe langoj te pushtuesit do benin xhematin gati. Ç´ju duhet kombit kjo jashtqitje?
 
*ÇERDHJA SERBE “KOHA DITORE”, se vertet jane te ndersyer nga qarqet shoveniste serbe, ju tregoj se ne cilin vakt duhet te lehin kunder kombit tone dhe te bejne katrahure dhe mbajeni mend, se do te lehin kur Serbia e vlerson situaten per turbullira…
 
*Ja tinzari dhe kopili i Suuriviqve, Halil Matoshi, si me shkruan dhe perigjja ime publike
 
 
 
Shpeshherë reagimin e filloj me një thënie të shkrimtarit të madh rus, Dostojevskit. Ai i këshillonte njerëzit që janë nisur në rrugë, të mos gjuajnë me gurë çdo qen qe i leh sepse do të vonoheshin për të arritur në vendin e caktuar. Edhe sot kjo është shumë e vërtetë, por kur ke të bësh me qen sokakësh, si në këtë rast, me Halil Matoshin, është më kuptimplote thënia popullore shqiptare “qenit tregoja shtagën”, që pastaj edhe kur të ngordhë, të përdorësh për ta shtyrë drejt një grope që të mos qelbet vendi. Mirëpo vendi nuk qelbet vetëm prej ngordhësirave dhe mërcinave të pashpirt, por edhe prej atyre mërcinave që akoma kanë frymëmarrje por janë të pamoral fare.
 
Soji i Halil Matoshit, pretendon të jetë intelektual, por është injorant, ai dhe soji i tij pretendojnë të jenë të sinqertë, por në të vërtetë janë shpifës, trillues e bastardë…
 
Tashme dihet botërisht se Halil MATOSHI, eshte i ndersyer nga qarqet me te egera shoveniste serbiane per te vjellë vrere per çdo te arritur shqiptare. Nuk do te merrem me kete llapaqen qe i gelltit jarget kunder kombit tone se thash me larte se nuk i´a vlene te merrem me te, por me nxiti ky shkrim i ketij jargqitje kur ne menyren me vullgare dhe tinzare me shkruan ne fcb dhe bllokon qe te mos i pergjigjem.
 
Ky njeri i pa fe dhe i pa komb, ç´eshte e verteta madheron kombin serb, leh nga stanet e kopes se çerdhes serbiane “Francuska numer 7”, por, ka kohe qe ka zbritur ne Prishtine, qe quhet “Koha Ditore” dhe udhehiqet nga jugosllavi babe e babagjysh antishqiptar Veton Surroi.
 
Halili Matoshi, qe me shume te drejt nga shqiptaret po quhet Halil Matosheviqi, eshte prekur ne shpirt, sepse ne gazeten lidere ne Kosove dhe me gjere “KOSOVA SOT”, shkrova shkrimin me titull:”Ju tregon Reshat Badallaj, se kush eshte Veton SURROI DHE ORIGJINA E TIJ”.
 
 
 
TRE BREZAT E FAMILJES SURROI KUNDER SHQIPTAREVE
 
Ne shkrimin tim, kam shkruar per tre brezat e familjes Surroi se si kane bashkepunuar me Serbine duke vrare dhe prere shqiptaret, se jane te betuar dhe paguar per kete pune. Veton Surroi, brezi i trete i kesaj familje me damke tradhtaresh akoma vazhdon veprimtarine e tij kunder shqiptareve, sepse nder dej ka gjakun e perzier me zhupanet e vojvodet te Car Dushanit…
 
Veton Surroi,spiuni i UDB-es serbe,djali i Rexhait,spiun jugosllav qe e hoqen qafe spanjollet dhe i xhait Sezairit, qe e vrane shqiptaret dhe e shpallen hero serbianet,rreth vetes ka mbledhur ca klysh me tradita te moçme serbiane si;Enver Robelin, Halil Matoshin, Adriatik KELMENDIN, djalin e ish prekurorit serbian, dikur e kishte edhe Baton Haxhiun,jaranin dhe spiunin e UDB-es serbe dhe kumbaren e kryeudbashit serbo-çetnik, Jovica Stanishiqit…
 
Vetoni me direktiva serbiane keta klysh, cdo mbremje i mbledh bashke dhe secilit me radhe i´a kap veshin duke i thene: “A i keni dhene magarit uje?”. Dhe secili qe thote po,vazhdon gomari i madh Vetoni duke i pyetur:”Te ngroht apo te ftoft?!” Dhe, serish i´a ngreh veshin deri kur te lodhet dhe nuk bejne ze fare keta klysh per gjynaf…
 
Per çka paguan te lehin kunder shqiptareve keta klysh serbi?
 
 
 
Kryeklyshi serbian me tradita te moçme serbe, Veton Surroi, i ndersen klyshet e vegjel;Enver Robelin, Adriatik Kelmendin dhe Halil Matoshin, dikur edhe Baton Haxhiun,klyshin e UDB-es serbe dhe kumbaren e kryeudbashit cetnik, Jovica Stanishiqit, per cdo te arritur shqiptare te lehin dhe te bejne katrahure shqiptaret. Mirepo. shqiptaret i kane kuptuar keta llapaqen dhe nuk i´a var kush. Kane filluar qe moti te lehin sert kunder shqiptareve,por, shtaga e thanes i ka bere ZAP keto klysh dhe futen ne kasolle si te zhugaft…
 
Po ju jap disa raste te ketyre klyshve serb,qe provuan te bejne katrahure shqiptaret:
 
Kur krisi rasti i Kumanoves dhe u vrane djemte me te forte te kombit,kunder hordhive cetnike dhe maqedonase, Veton Surroi, e ndersen klyshin Enver Robelin te del e te leh sert kunder ketyre burrave. Ky qen shkau nuk la gje ne fytyre te tokes,pa share e pa peshtyre kunder ketyre trimave, i quajti edhe hajna e bandit… Flitet se familjet e ketyre deshmoreve te kombit,do e kerkojn borxhin e keti qeni qe lehu sert per interesa serbe. Kudo qe shkon ky klysh, qe si thuhet nga anet tona :”Pa bigarin hak” i fyu, le t´i merre thaset me veti per t´i mbledhur eshtrat, sepse nuk i kishte borxh keti bir kurve t´i quaj hajna burrta qe ishin edhe baba…
 
Kryeklyshi Veton Surroi, e ndersen klyshin e vogel Halil Matoshin per te lehur. Kosova dhe Shqiperia, tashme ishin marur vesh se eshtrat e babait te Pavarsise se Shqiperise, Isa Boletini, te vorrsen ne Vlone,perkrah vellaut Ismail Qemali. Shih per kete, nipat e sternipat nuk u pajtuan me kete dhe kerkuan qe eshtrat te prehen ne Boletin…
 
Dhe, del klyshi i vogel,Halil Matoshi me ze te shtjerrur leh dhe thote se Isa Boletini te vorroset afer Ibrahim RUGOVES, thone se paske qene president i Kosoves… Kete e bene krejt me qellim per te provokuar popullaten shqiptare,serish nuk ja vari kush,si themi ne ne Zhur:”Sja rrasi kush!”.
 
Dhe, rasti i trete, eshte rasti i DENIMIT TE BURRAVE TE DRENICES. Beogradi mendonte se eshte rasti me i volitshem per te turbulluar Kosoven. Turre e vrap, vet kryeklyshi Veton Surroi, ne Beograd dhe fajson per krimet serbe grupin e Drenices, ne B92. Morri rolin e prekurorit, ky klysh serbi per te fajsuar UÇK-en,krejt me qellim per te ndihmuar edhe Gjykaten Speciale per te denuar shqiptaret…
 
Dhe pyesim tani:A ka shqiptar tani qe dyshon se keta klysh jane te paguar nga qarqet shoveniste serbe per te lehur kunder kombit tone? Nuk po pyes per ata shqiptar qe e kan gjakun uje dhe qe e kane pasur “trabojnicen serbe” ne shtepi si Veton Surroi dhe klyshet e tij,por,po pyes per ata shqiptar qe kane gjak shqiptari!?
 
Tashti t´i kthehemi Halil Matoshit
 
 
Ky klysh i vogel, Halil Matoshi eshte hallakatur dhe dalldisur vetem perse tregova te verteten per keta jugosllavet antishqiptar, qe gjithmone u ka buruar nga dej vrullshem gjaku serbian, i ka kercyer damri i kaurrit dhe ne pamundesi t´i lidh kijet si burrat, me mua,shan ne fcb, ne fjalorin gabel. E keqja e madhe eshte se Halil Matoshi ose tani qe po quhet Matosheviq, nuk ja di hallin vetes. Dhe, kur nuk i merre ilaçet e mengjesit e ze veten bukur te madh, duke harruar se nuk ja var kush dhe u ka dalur boja safi…
 
Lil, nuk eshte kollaj te thuhet ne publik hapur se familja e Veton Surroit ka vrare shume shqiptar se ka ligj edhe gjyq,po, une Reshat Badallaj-Zhuriani e thash. Dhe, jo qe kemi mbaruar. Shqiptaret e kane vrare si qen Sezair Surroin. E ke ditur kete apo hesht si ai seni i grave nen kemishe!? Apo, Lil, akoma nuk e di se ky argat i Serbise fashiste, se cilet shqiptar me emer e mbiemer i ka vrare…
 
Halil Matoshi,ky dylber i Serbise, qe ushqehet nga kopeja e stanit te kryeklyshit serb, Veton Surroi, eshte qyp fare qe na qane traun me budallaleqe. Bile, do i shkruaj disa Televizioneve, kur e ftojn kete qyq, kete serbo-analist,duhet te vene (+18), sepse na hallaket femijet,ndonese Lila ndonje here fut ne goje cigaralluken e Fidel KASTROS. Kot e ke Lil edhe pse pispilloses je TOPUZ fare nga koka. Nuk te shkon hashashi i Fidelit,une, te preferoj ne goje te fusesh banen e KONGOS dhe te ecesh serbez rrugeve te Prishtine. Ke per te cuditur Lilo!
 
Halil Matoshi behet si analist,por,kurre dhe per asgje ne jeten e tij nuk ja ka qelluar,ja ka shitur shpirtin qe moti Serbise dhe mashtrohet se bene stan me lepuj te Veton SURROI, qe eshte kreu pis i Serbise fashiste. Kryeklyshit Vetoni dhe klysheve tjere;Enverit, Halilit, Adriatikut, gjarperinjt dhe neperkat do t´ia han koken,sepse shume te zeza keni bere nder shqiptaret,shume dhe shpeshhere i keni rene kombanave te mortit…
 
Ju i perkisni periudhes se ZEZE TITISTE,por duhet te kuptoni se e kemi hequr qafe kete zgjedhe kriminelesh nga hiri i kesaj zezenaje çetnike. Edhe pse u çlirua vendi nga UÇK-ja, ju klyshet e serbit nuk u kthyet ne rruge te mbare. Turp,Lil!
 
Perse e harxhon kohen kot o gomar HALIL MATOSHI qe mashtrohesh per nje cope buke dhe nje gote raki rrushi te Kragujvcit, qe derdhet ne kazanet te stanit serb i Veton SURROIT, lexo ndonje liber dhe vetem njehere merre pak dije. Por, si ju ndersen dhe nerzen Vetoni te gjithe klyshet i bini fyellit me nje vrime. Dhe, ju kopilat e Titos zihen si qente se cili po leh me shume kunder shqiptareve. Boll me te lehura se keni lene nam dhe e keni qelbur dynjan. Ah, sa te mjere dhe faqezi jeni,ju banda serbe!
 
Kush je ti mori bajge dhe jashqitje e kombit, qe me shkruan ne facebook dhe nuk del ne pazar si burrat,po leh si bylmez dhe qafir. Shume je livadhisur nga grazhdi i Serbise. Jeni duke lehur shume dhe papushuar per te fituar buken serbe. Mos o Lil, o kodosh, mos i merre femijet ne qaf! Do pergjigjesh edhe para Zotit edhe para popullit…
 
Me ke kujton qe flet ti o dilinxhi dhe shan ne fcb? Fol, tani o qehaja i ndyre! A e dini se ne sofer te marre dhe te ngrehi per veshgomari zhag rrugeve te Prishtines si klysh! Mbaje gojen o klyshi i Kalemegdanit! Kurre s´ke per t´i shpetuar damkes se zeze, taman si klyshi i deridjeshem i tij, Batoni…
 
Klyshi i paguar i Serbise fare nuk me ofendon me fjalet mut, sepse leh nje klysh i paguar serb,por me ofendon rende, kur zagari i Surroviqve, Halil Matosheviqi, permend burrenin! Ehu, po ku din dhe njef se cka eshte burrnia ti,o derdimen,ke harruar se nena jote t´i ka lidhur ushkuret gabim ne anen e kopes se Krajleves.
 
Halil Matoshi hedh shqelma dhe pellet si magari i Stojanit, se une kam qene i lidhur me SHIK-UN. Eh, Lil Topuzi nuk e kisha at fat, se shume tradhtaret do e mbledhnin xhematin gati! Po me thuaj ç´ju duhet kombit kesi specie jashtqitjesh?
 
Ju klyshet e Serbise dhe kopilat e Titos, me kemi akuzuar se kam gisht ne vrasjen e kolonel Ahmetd Krasniqit, ne Tirane dhe me ke bashke me Adem Demacin,Simbolin e Rezistences Shqiptare. Ay qe me akuzoi mua dhe Adem Demacin, iku nga kjo bote me xhemat jo me shume se shtate-tete vete!!!
 
Ç´pandeh ti more karanfil i Serbise se nuk ti dim te palarat tua? Perse more pis nuk te qane zemra pak per Kosoven qe te dha buken e ujin? Ah, çka jeni ju krujshqit e qenit plak-Titos. T´i nuk je asgje tjeter vetem budalla me oke. Ti more lilash,bashke me ata klysh rrotull do te mbeteni shpirtzi i keti kombi,por thika e keti kombi do ju ngulet ne gurmaz si derrave te Shumadise…
 
Kafshoni hajnisht kombin taman si ujk mali dhe te ndersen dhe te nerzen Vetoni, si zagaret qe sillen pas kockave te derrave te Zemunit, ku ishte dikur ne kurs per gjuhet e huaja. Ke per te qene i urryer nga historia shqiptare,o koqe kandari, Halil Matoshi, qe tashme me te drejt po te quajn MATOSHEVIQ,o bir, o bir!
 
Halil Matoshit, u ka hyre vetja ne qejf sepse eshte ne kopen e tredhur te stanit te Veton Surroit, do vie koha qe do pallish dhe do hedhish shkelma ne gramen e fundit taman si gomer,o Lil zeza!
 
Ti krimb i ndyre, HALIL MATOSHI, perse nuk u bere burre te dalesh ne publik,por, behesh rrospie burre brenda sekondes dhe thua te mos perlyej emrin tend neper gazeta. Po cfare emri ke ti more hajvan,more gomar?! Po ti je trap fare, ti tere jeten je genjyer per nje cope mish. Thuaj publikisht se sa MULLAR SANE NDERROVE DERI TANI? Aq hajvan je sa qe gomarin e shet per kal dhe sapunin e ha per djadh, o kobezi! Pellet kunder kombit dhe kunder Shqiperise si derri me zile dhe leh si zagar i rrehur. Dhe e mashtron veten se ka emer. Emri yt do humbet si shurra ne zall. Populli tashme e ka kuptuar se ju klyshet e Vetonit i´a merrni vrapit kunder kombit,flamurit shqiptar, sepse ju paguani nga Serbia per te lehur…
 
Dhe, shih per kete, Halil Matoshi,ky kopil i Titos, gazeten lidere ne Kosove dhe me gjere,bashke me Portalin, “KOSOVA SOT”, qe i shtrihu per toke te gjitha gazetat,Lil Topuzi e quan paqavure. Gazeta “KOSOVA SOT” ishte hale ne sy nga hordhite cetnike serbe dhe klyshet e saj serbian te UDB-ES;Veton Surroviqi,Halil Matosheviqi, Baton (BATO) Haxhiqi,Robeloviqi,Kelmendoviqi dhe ndonje langua tjeter.
 
Halil Matosheviqi edhe portalin me serioz ne glob, radiokosovaelire, e quan paqavure! Halil mund t´i ik bythet si kurva e Stambollit,por, nuk mundet dot se tashme e ka pare mileti, se une vetem ne keto dy gazeta,perkatesisht Portale kam shkruar per kete langua te kopes se stanit te Surroviqve. Kot e ke more derdimen, se lexues eshte gjykatesi me i mire. Jane me te lexuarat ne glob. Deshet, s´deshet ju soji i ndyre ju shushunja serbe.
 
Lil Topuzi, ty dhe kopes te staneve serbe ju sheh syri vetem fanarin ndriques te shkenise e jo te Shqiperise…
 
Halil Matoshi, qe me lezet nga shqiptaret po quhet Halil MATOSHEVIQI, e vertet ndersehet dhe nerzehet nga Surroviqi, ka filluar heret lehjet e percarjes, sipas amanetit dhe maksimes te Nikola Pashiqit:”Perça e sundo”.
 
Lil Topuzi, ky njeri i pakomb e i pafe,u mundua i shkreti te turbulloj edhe ne Shqiperi duke thene se ne Tirane neve kosovareve na thone laluc, duke mos ditur fare ky koqe tredhur se ne cilat treva thuhet laluc e malok!? Po qellimi ishte dhe eshte urdheri i kryeklyshit Surroviq,urgjentisht te lehin vakt e pa vakt,per te turbulluar kombin shqiptar, sepse paguhen per kete pune. Kot e keni,o lil topuzi, se s´ja fut kush dot!
 
Kasneci serbian, Halil Matoshi, gjuan gur e dru ne kombëtaren tone, duke shikuar ndeshjen futbollistike SERBI-SHQIPERI, nga kafenetë e qytetit te Prishtinës, me një shishe raki serbe “Slivovice”,mos gabo te thuash jo more zuzar!
 
Ishte çartur i shkreti nga dehja dhe ashtu- ashtu nga belbëzimet e tij edhe pa raki fare(ç´ti besh, ashtu zuzar e gjysmak e ka falur i Madhi Zoti), i bere tape fare, flet ne menyre te pakontrolluar.
 
Kësaj radhe, Halil Matoshi, i turret,djalit te Gjokoves, Lorikut,me shqiponjen e vulosur ne lekure deri ne vdekje ne krahun taman ka eshte zemra. Kjo shkabe i´a verboi syte, Serbisë, këlyshve dhe langojve te saj, qe ne te njejtin kosh eshte edhe ky derezi, Halil Matoshi.
 
Halil Matoshi, tellalli i vojvodeve dhe zhupaneve, Lorik Canen e quan:”rrenacak,mashtrues,patriot te rrejshem… bile shkon aq larg ky qen i çartur serbian,Halil Matoshi, shqiptaret i quan RACIST. Dhe ketu nuk jam i keq per te menduar se ky qe leh nga kafenet me “Shlivovice” ne goje paguhet per kete pune…
 
Dhe vazhdon:”…pala shqiptare hapur e ka genjyer tere nje popull dhe te gjithe fansat e saj, De Biazi,Duka e Cana duke qene mendjelehte… Lorik Cana ka nenshkruar nje raport zyrtar qe po thoshte se refuzon te dal ne fushe!?”
 
Ehu, burra!
 
-Halil Matoshi, tellalli i serbo-çetnikeve, del me trim se Lorik Cana i cili i mbrojti shoket, nderin e kombit,v FLAMURIN dhe cdo gjë shqiptare. Per te demantuar kete llapaqen te Biligradit, Halil Matoshi, po i´a permendi vetem kete: Lojtari me i mire i tere globit dhe fituesi i “Kepuces se Arte”, Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimoviq, Balloteli, Gatuzo… u vune ne mbrojtje te Lorik Canes,kombetares tone,se si mbrohet Flamuri, e thane edhe kete:” 23 kunder 30.000 (tridhjetemije) huliganve serbian…”
 
Edhe turqit u vunë ne mbrojtje ne stadium dhe rrugeve (Ulicave) te Beogradit, morren flamurin tone dhe miqte e tu çetnik nuk ben as gek e as mek.
 
Dhe ti more zuzar, del me i ditur se lojtaret me renome botërore. Turp shkuar turpit!
 
-Permend se Lorik Cana paska nënshkruar refuzimin dhe e paska mashtruar nje popull te tere.
 
Ehu, trimi pijanec i kafeneve qe perjarg shoket ne tavoline. Po kollaj e ke patur se ne dore mbaje “Shlivovicen e Krushkovacin”
 
-Te tregoj une dhe mos harro!
 
Thua se te dilnin futbollistet shqiptarë ne fushe. Taman si pas teje more koke derr. Por, a e din se nacionalizmi serbian kundër shqiptareve është i tipit fashit. Para se te filloi ndeshja, me fillimin e kendimit te Himnit tone, ata i dhane ngjyren e bishave te Karpateve. Si nuk po e ditke zoterote ku e gjithe bota dhe zogjte e malit e din se nacionalizmi serbe eshte TERRORIST. Keta qentë e vrane Xhinxhiqin qe kishte lidhje me shqiptaret dhe vetem perse e dergoi kasapin e Ballkanit ne haps. Loriku dhe shoket e tij trima nuk deshen te gjenin belane me hajnat dhe qente serbo-çetnik. Ata nuk e dijn se cka eshte mikepritja, bujaria, besa. Po, ti Halil ke te drejt se nder dej te vlon vrullshëm gjaku i tyre i përzier dhe i kumbareve te krajlevines. Veri dyll gojës ore hajvan!
 
-Benin thirrje për zhdukjen e shqiptareve,vrisni e prisni!? E ti Halil Matoshi, del me trim se Loriku! Mbaje gojen e mos ha m… more hajvan.
 
Ti e di se edhe kryetari serb, Nikoliq “Grobari-varremihes)dhe kryeministri serb, ishte prezent aty. A e pe more faqezi? Ai, nuk u distancua nga thirrjet PER VDEKJE KUNDER SHQIPTAREVE, perkundrazi ata fajsuan shqiptaret. Dhe nuk po flas fare per historine e pergjakur shekullore me keta bisha te Karpateve dhe besëprere.
 
Ti more hajvan thua se per ty Evropa qenka “loçke”. Ke te drejt ti, se kjo Evropa (sipas meje KURVA E MOTIT), tere Ballkanin e shndërruan ne fuçi baroti dhe neve padrejtesisht na ndane me gershere hartash ne pese shtete. Po, kjo Evropa,kurva e motit, me kohe t´ia kishte treguar dhemballet serbo-çetnikeve nuk do te ndodhte ajo qe ndodhi ne Stadiumin “Partizan” te Biligradit. Kupton t´i more derezi,apo akoma nuk je esull!?
 
Kane ikur ato kohe kur shqiptaret ne vend te nenshkrimit,venin gishtin me boje per “imza” E di se Evropes “kurves se motit” i shpeton shurra nga rusia, por, ne tani kemi aleatin me te forte ne Bote-Ameriken, qe shurra i shpeton vellaut te madhe serb, Vladimir Spirodonoviq Putinit.
 
-Ti, Halil, nuk i ke syte ne ball,por i ke ne prapanice. E tere bota e pa se cfare ANIMALESH JANE ÇETNIKET E DRAZHES. Ne fund te fundit,ç´rendesi ka dalja ne fushe kunder ketyre huliganeve, idioteve. Ke harruar more hajvan se Evropa, kjo kurva e motit i beson bindshëm genjeshtrave te tyre, e beson edhe atyre (edhe pse e dijne te gjithe)disfatave serbe qe i shendrruan ne festa!
 
Ti more faqezi, Halil Matoshi, mbron edhe tellallen Kocijanciq, qe mikesha ime ne fb., trimeresha shqiptare, ERISA ZUKAJ, e beri per “pese para” dhe u kthye fitimtare ne vendin e shqipeve.
 
Halil dereziu, pa fije turpi mbron edhe nje burokrat e burravec, ish-futbullistin e shkelqyere (doren ne zemer!),Mishel Platini,
 
Dhe krejt ne fund, te shkrova ne nisje se shkrimin do ta përfundoj me një thënie ENVER HOXHES, drejtuar SINAN HASANIT në vitin 1981. :”Tash na del një qen serb, me emrin Sinan Hasani, qe arrin deri atje, sa te thotë se janë jugosllavet, ata qe formuan Partine tone, qe organizuan luftën tonë nacionalçlirimtare dhe i paskan dhënë çdo gjë Shqipërisë. Por le të lehe ai, për atë pune paguhet”
 
Dhe une po them se tash na del ne qen nga kopeja e stanit te surroviqve, te ndersyer e nerzyer nga serbianet, Halil Matoshi-Matosheviqi dhe leh tinezisht,jo si burrat,por si kurva e Zemunit, ne fcb, e nuk ja mban fare te del ne mejdan si burrat. Nuk ka faj i shkreti se akoma eshte axhami dhe nuk e di se çka eshte te jesh burre. Rri me kurva dhe afije te vojvodeve dhe zhupaneve qe vrane, prene dhe grine shqiptaret me hanxhar e sakice. Me ata qe akoma kane nostalgji per Drazhen, Rankoviqin, Titon e Milosheviqin…
 
Halil Topuzi, nderro udhe sa nuk eshte vone dhe mos u mashtro per nje cope mish qe te gjuan Surroviqi dhe serbianet se femija nuk te vdesin per buke…
 
Dhe do vie koha qe ti HALIL MATOSHI-MATOSHEVIQ, do te me thuash keshtu: Poçari…!
 
Vajta në Stamboll të bëj Pazar
Dhe për kujtim të ble një vazo balte
Paqe dhe selam, usta poçar!
Dhe vazon më të mirë për mua në e pate
 
Vazoja nga dora seç më ra…
Dhe mu bë njëzet e pesë copë
Më erdhi rrotull deti Marmara
Dhe dyqani turk mu hap si gropë
 
Pa më shau poçari rëndë turqisht
Unë shqip ia ktheva në mend i rashë
Për çudi poçari nuk u ligsht
Veç dy pika lot në sy ja pashë
 
Mos u çmend ky turk, ky qerrata
Unë e shaj e ai me duar në qafë
Vazo tjetër mori në dyqan
Dhe më tha më shaj pash besën prapë
 
Psherëtiu dhe unë tha jam shqiptar
Shqip vëlla ti shamë edhe njëherë
Fjala shqipe s`blihet në Pazar
Në dyqan ka kohë që se kam ndjerë
 
(D.Agolli)
 
Lil, lexo nja dhjete here dhe kupto se do vie nje dite qe do thuash:Reshat, me shaj sa te duash shqip, se kam gabuar…
Une te shava per te miren tende dhe familjes, shqip dhe publikisht dhe jo si t´i tinezisht,kopilisht…! Nejse nuk ta ze per te madhe se; e para, nuk e dini se ç´eshte burrenia,kultura dhe rri me kopila te Titos, te Drazhes e te Rankoviqit…
Dhe e dyta, nuk te ze per te madhe se i Madhi Sami Frasheri ka thene:”MOS E SHIKO ÇKA PO THOTE, PO SHIKO KUSH PO E THOTE”
Pra Halil Matoshi, si mund te hidherohem une me ty, qe je budalla me oke!
P.S.
Neqoftese te intereson se kush jam une kerko ne google shkrimin tim:TRADHTARET NE ZONEN KUFITARE”. Edhe shiko se miqte e tu serbianet, TANJUG-u dhe langojt e pushtuesit si me shajn. Edhe ata i kam shar shqiptarisht dhe publikisht si Ty…
Bene pushken top, se e kam hedhur koken ne torbe! Nuk me ka trembur dhe nuk me trembin langojte e pushtuesit, le te lehin pa pushuar Reshati me kombin po ecen perpara dhe nuk do te ndalemi deri ne BASHKIMIN KOMBETAR. Nderkaq, juve vetem, qente e Shumadise do t´ia dh… dhe pshurrin varrin me lezet! Zotin DOREZAN!
RESHAT BADALLAJ-Zhuriani,Zhur, krahina e Lumes, Republika e Shqipërisë.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Rexhep Qosja: Bashkimi i Kombit të ndarë, misioni i dy qeverive

Para më tepër se një viti ishte bërë publike nisma për krijimin e një Akademie …

Leave a Reply

Loading...