Kryefaqja / HISTORI / KRIMET SERBE / “I keni larë duart me gjak shqiptari”, nobelistja flet për Kosovën në mes të Beogradit

“I keni larë duart me gjak shqiptari”, nobelistja flet për Kosovën në mes të Beogradit

Herta Muller fituesja e çmimit Nobel për letërsi ka bërë një deklaratë, e cila ka bërë “për ujë të ftohtë” qytetarët serb.

Gjatë kohës që ishte në Teatrin Jugosllav të Dramës në Beograd, në kuadër të Panairit të librave, Muller ka folur edhe për Kosovën.

Sa i përket temave të luftës, Kosovës dhe Bosnjës i janë shkaktuar aq shumë të këqija dhe ky ishte ai nacionalizëm i kobshëm në të cilin ka marrë pjesë në masë të madhe edhe Kisha Ortodokse. Serbët i kanë shkaktuar vuajtje vetvetes dhe me këtë tani duhet të jetojnë.

Pas këtyre fjalive pjesa më e madhe e atyre që ishin të pranishëm në sallë janë larguar.

Edhe gjatë vitit 1999 kur Serbia përzuri me mijëra shqiptarë të Kosovës, shkrimtarja gjermane shkroi një ese ku mbronte hapur shqiptarët. Mes rreshtash ajo thoshte se i “kanë larë duart me gjak shqiptari”.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Ekspertja angleze e forenzikës rrëfen për krimet serbe që i pa në Kosovën e pasluftës

Dame Sue Black, 57 vjeçare, kishte marrë detyrën e identifikimit të trupave të fëmijëve të …

Leave a Reply

Loading...