Kryefaqja / LSHB / Tahir Veliu: Mali i Zi është mini-jugosllavi, shtet pushtues dhe agresor 

Tahir Veliu: Mali i Zi është mini-jugosllavi, shtet pushtues dhe agresor 

Tahir Veliu, ideator i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe hartues i Platformës për Shqipëri të Bashkuar ka reaguar ashpër ndaj fjalorit të Akademisë Malazeze të Shkencave dhe Arteve (CANU) të botuar disa ditë më parë, ku në mes të tjerash shkruan se gjoja Shqiptarët janë agresorë, okupator dhe se kulturën e gjuhën përmes agresionit ua imponojnë të tjerëve me qëllime për t’i “albanizuar”.

Ja postimi i plotë:
“E vërteta është se Mali i Zi është shtet agresor e pushtues i Shqipërisë Veri-Perëndimore. Mali i Zi po vazhdon politikën millosheviqiane ndaj shqiptarëve. Mali i Zi edhe sot e kësaj dite nuk njeh të drejtat themelore dhe kombëtare të shqiptarëve autokton; ka kufizuar përdorimin e flamurit kombëtar shqiptar, nuk garanton arsmimim në gjuhën shqipe në bazë të konventave ndërkombëtare, nuk lejon përdorimin e teksteve shkollore nga Shqipëria dhe Kosova, vazhdon me politikat e Millosheviqit për kolonializimin e trojeve shqiptare nën Mal të Zi, përmes të cilave tenton ndryshimin e strukturës etnike të territoreve shqiptare nën Mal të Zi dhe gjithashtu nuk garanton mandate të rezervuara për shqiptarët, si popull i vetëm autokton në Mal të Zi.”/Shqipëria e Bashkuar.AL

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kastriot Berishaj: Sindromi vetëvrasës i shqiptarëve po tkurr terësinë territoriale të trojeve shqiptare! Ilir Meta dhe Anastas Janullatos janë zagarë të Greqisë shoviniste

“Ilir Meta, qeni i dekoruar nga Greqia dhe bythëlepirësi i antishqiptarit tjetër, Anastas Janullatos puthen …

Leave a Reply

Loading...