Kryefaqja / OPINION / LEXONI 6 FAKTE TRAGJIKE TË TRADHTISË SË PS-së DHE PD-së NË DOBI TË ATHINËS SHOVINISTE

LEXONI 6 FAKTE TRAGJIKE TË TRADHTISË SË PS-së DHE PD-së NË DOBI TË ATHINËS SHOVINISTE

Këto janë 6 kërkesat greke që nënshtruan dy qeveritë e PD dhe PS (2009-2018)

Madje ato heshtin dhe kurrë nuk i bëjnë publike.

1- Ndryshimi i kombësisë së shqiptarve ortodoks me konvertim në kombësi greke vetëm me një shkres nga kisha autoqefale greke duke i siguruar pension 320 euro dhe duke rritur % e minoritet grek artificialisht. Mazhoranca e PD ja mundësoi me Ligjin e Gjendjes Civile 2007

2- Autonomi e Bashkive me banorë minoritar pavarsisht numrit të popullsisë. Dropulli 2000 banorë dhe Bashki më vete si Kamza 70.000 banore. Këtë mundesoi PS me ligjin për Ndarjen administrative në RSH

3- 6 Varreza greke të ushtarve të vrarë në Luftën e Dytë Botërore. 3 i lejoi PD + 3 po i lejon PS

4- Delimitimi i kufijve detar në detin jonë duke përfituar maksimalisht 12 milje në zonën e burimeve të gazit dhe naftës. E hartoi Lulzim Basha në 2009 dhe e konfirmoi Edi Rama 2018

5- Asgjesimi i çdo partie nacionaliste shqiptare dhe largimi nga koalicionet si dhe mos futja ne parlament. Mos emërimi në poste ministrash të individve nacionalist ose me origjinë çame. Heqja nga çdo program qeveritar apo opozitar e debatit apo çështjes çame. Sot as PS, as PD dhe as LSI nuk kanë asnjë fjali në programet e tyre politike. Kërkesa ju plotsua gjatë marrëveshjes Rama-Basha në 18 Maj

6- Kuotimi i miniritarve grek në çdo hallk të pushtetit dhe administratës. Qeveri, parlament, gjykata, polici, prokurori etj.

PS 6 mnoritar në grup parlamentar. PD koalicion me PBDNJ

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kocaqi: Rusia, sponsori kryesor i ndarjes së Shqipërisë në 5 copa

Moska zyrtare ftoi Tiranën dhe Shkupin për tu anëtarësuar në Unionin Euroaziatik. E ndërsa Maqedonia …

Leave a Reply

Loading...