Kryefaqja / LAJME / Pas takimit me minoritarët grek, presidenti i Greqisë rikërcënon sërish Shqipërinë

Pas takimit me minoritarët grek, presidenti i Greqisë rikërcënon sërish Shqipërinë

Pasi ka takuar një grup politikanësh të minoritetit grek në Shqipëri, si Vangjel Dulen, Thomas Stefos, Vasilis Bollanos, etj., ka rikërcënuar për të disatën herë presidenti i Greqisë Prokopis Pavlopulos i cila tha sot: “Udhëheqja shqiptare bën gabim të madh që mbështet të drejtat e disave që ishin bashkëpunëtorë të nazistëve. Nuk mund të kesh aspirata europiane dhe të kërkosh të drejtat e bashkëpunëtorëve të nazistëve. Kur Tirana të ketë një qëndrim tjetër, atëherë Greqia është këtu ta ndihmojë vendin fqinj për në BE”.

Duhet thënë se disa politikanë dhe drejtues të shoqatave të pakicës greke në Shqipëri janë nxitësit kryesorë të acarimit të politikës greko-shqiptare. News-start.info disponon fakte të pa mohueshme të takimeve të presidentit grek me element irridentistë që luftojnë për aneksimin e jugut të Shqipërisë.

Burime nga minoriteti grek në Shqipëri thanë për news-start.info se shumë shpejtë Athina do provokojë Shqipërinë me aktivitete antishqiptare, qëllimi është dështimi i bisedimeve për nënshkrimin e Marrëveshjes për heqjen e Ligjit të Luftës.

Siç duket disa minoritar grek nuk janë urrë lidhëse midis Shqipërisë dhe Greqisë, por mina me sahat që shpërthejnë kur i duhet Athinës raciste.

residenti grek Pavlopulos me nënkryetarin e partisë së Dules, PBDNJ, Thomas Janis dhe me nënkryetarin e shoqatës OMONIA, Gjeorgjios Çomakas.

 

Presidenti grek me grekofonen Elektra Kiki, kandidate për deputete e Vangjel Dules, PBDNJ.
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kurti i reagon Vuçiqit: Gjenocidi, varret masive dhe masakrat janë e vërteta e Serbisë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti përmes një postimi në Tëitter ka reaguar ndaj deklaratave …

Leave a Reply

Loading...