Kryefaqja / PERSONALITETE / JOZE (MARTIN) ADEMI LUFTETAR I PAHARRUAR I UÇK-së

JOZE (MARTIN) ADEMI LUFTETAR I PAHARRUAR I UÇK-së

Historikisht nga Iliret koha e të madhit Skënderbe e deri në luftën çlirimtare të UÇK-së gjithëmonë ka pasur bijë e bija atdhetarë .

Një nga ata trima ishte dhe i riu Joze Ademi nga Gllogjani i Lugut të Baranit i cili pa menduar dy herë kur luftohej për qënien shqiptare ju bashkua famëmadhes UÇK-së me burrat e te rinjët e kesaj ane .

U angazhua në vitin 1998 në Shtabin Lokal të UÇK-së , dhe si luftetar shembullor që ishte shkoi disa herë për armatim në Shqipëri me Artem Kabashin ,Anton Kolaj ,Pal Kabashin Jeton Thacin , Alfred Berishen , Vincens Kabashin .

Këtij grupi ju bashkuan edhe shumë luftëtar të nderuar nën udhëheqjen e veprimtarit pedagogut e luftëtarit të madh Anton Antonit me shok si Hil Kabashi , Palush Desku Ndue Mirdita ,Krist Kolaj , Agron Kabashi njëherit këta janë themeluesit e SHL në Gllogjan nga data 3 Prill 1998 dhe kontributi tyre është epokal në vijat e frontit furnizim dhe mikepritje te popullsise nga Drenica etj

Nga 4 Korriku udhehiqet nga Pal Koci , Hil Berisha Rrok Berisha Gjergj Kabashi , Palush Desku , Marash ademi Nue Mirdita Tush Thaci etj

Joza shquhej per trimeri te madhe ku kishte marre pjesë në shumë aksione luftarake në Kpuz Lug Baranit kudo në ZOD .

Joza ishte pjesë e Brigades 132 Myrte Zeneli , ku tregoj veten cdo herë se si luftohet për atdheun .

Nga Kryetari i OVL UÇK-së në Pejë z.Gazmend Syla është ndarë mirënjohje për Jozen dhe shumë bashkëluftëtar të tjerë .

Lavdi deshmorëve dhe martirëve , mos ta harrojmë mundin dhe sakraficen se historia na përseritet .

ERALD SELCA.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

E vetmja grua shqiptare me gradën gjeneral-major: Lexoni 6 fakte të rralla për Xhevë LLadrovcin

Xhevë Krasniqi, Lladrovci ishte luftëtare e UÇK-së në luftën e fundit në Kosovë, e cila …

Leave a Reply

Loading...