Kryefaqja / PERSONALITETE / Adem Jashari

Adem Jashari

(Poezi kushtuar heroit legjendar Adem Jashari, me rastin e 20 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, betejë që zgjati tre ditë dhe dy netë, përkatësisht në datat 5, 6 dhe 7 Mars 1998.

Nga Marinela Velaj

Lavdi jetës dhe veprës heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe çdo anëtari të familjes Jashari që u flijua për lirinë e Dardanisë!)

Çka po ndodh në Drenicën nan?

Ç’është kjo zhurmë ende pa zbardh?

Ç’kërkon shkjau në Tokë të Arbërit?

– Ndal mjeran se unë jam gjall!!!

Se Drenica është Shqipëri,

S’ka vend për ty o shkja i zi!

– Sa të ketë Jasharaj kjo Tokë,

Kosova Serbi s’bëhet dot!

U përgjak rëndë Drenica,

Mars i luleve u përflak;

mua më thonë Adem Jashari,

jetën e fal, e shkjau Zot në këtë tokë s’bëhet dot!!!

– E dëgjova thirrjen tënde

oj Drenica lokja jem,

ti më linde, ti më rrite,

hallall jetën tem ta kesh!

Skuqu Mars edhe përflaku

se unë jo nuk dorzohem

dhe në vdes do jem krenar

se jam Bir Shqipëtar.

– Nëse vdes oj nan Drenic,

mbështillmi eshtrat në gjirin tënd,

se edhe varri më i ftohtë,

në tokën tënde është i ngrohtë!

Oj Drenica lokja jem,

jam betuar tepër rëndë:

– Sa të jem gjall e të marr frymë,

shkjau jo s’të zotëron dot!

Bëj sehir o muaj Mars,

– të gjall s’kemi me u dorzu;

as i vogël, as i madh

shkjaut frikën s’ja ka kush.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

E vetmja grua shqiptare me gradën gjeneral-major: Lexoni 6 fakte të rralla për Xhevë LLadrovcin

Xhevë Krasniqi, Lladrovci ishte luftëtare e UÇK-së në luftën e fundit në Kosovë, e cila …

Leave a Reply

Loading...