Kryefaqja / OPINION / HEROI I KOMBIT I KOHËS SONË !QË,ÇDO POPULL I BOTËS JA KA ZILI

HEROI I KOMBIT I KOHËS SONË !QË,ÇDO POPULL I BOTËS JA KA ZILI

Kryekomandanti Legjendar Adem Shaban JASHARI.

Shkruan:Zijadin Brahimi

Vitet 81′-99′ ishin ,vitet me të cilat popoulli Shqiptarë përjetonte tortura të mëdha ,represion,burgosje vrasje,edhe ate në mënyrë masovike pas një paueze 7 vjeqare atëhere ku mbas protestave dhe demostratave si të 68′ për flamur të cilat sollen presionin e Flamurit,Universitetit dhe Kushtetutës së vitit 1974.
Ishin këto vite ku Populli mirrte frymë më Lirshëm,kurse veprimtaret e ilegalës edhe në kët kohë burgoseshin e denoheshin
Mund të them se jeta nga viti 81′ e deri 99′,ishte jetë ankthi,jetë pasigurie totale,paprespektivë,burgosje,denime,vrasje,kthime në arkivole nga ish Ushtria Jugosllave,kindapime,izolime dhe më e keqja ishte Zbrazja e Kosovës nga të Rinjët e të rejat por keto ma pakë,sidomos,këtu Rol Negativ,kan luajtur disa Agjensione Turistike të cilat ishin të lidhura me Serbin për të zbrazur Kosoven nga Rinia e cila do të ishte e gatshme të Luftonte Serbinë.
Mbas vitit 81′ deri në vitin 89′,nëpër duart e Sigurimit Shtetror të Serbisë të quajtur UDB-ti dhe nga Shërbimi Sekret i Ushtrisë të 

quajtur KOS-e,nëpër duart e tyre kaluan mbi 500’000 njerëz dhe 

Mund të them se të rrallët kan shpëtuar pa u maltretuar fizikisht psiqikishtë,disa marreshin i qiteshin në malë duke i kërcnue se

tani do të ju vrasim nëse nuk tregon ,nëse nuk bashkpunon,e lloj lloj tortura,që për kohen e sotit as në mend smundesh mi marrë.
Dhuna fizike dhe dhuna psiqike, ishte aq e madhe, sa më ishte 

bërë e padurushme dhe në vitin 88′ prap kishinë,nisurë grevat e Minatorve të Trepçës të cilin kishin hyrë në horizontin e tetë

duke kërkuar edhe kërkesa për të drejta dhe mos,suprimimi

i Kushtetutës së 74′,kësaj greve ju bashkangjitën studentetët

qytetarët dhe thuajse ishin ngritur e tërë Kosova në Këmbë.
Nga viti 88′-91′ u vazhduan me protesta dhe demostrata,

të cilat gjithmon ishin të përgjakura dhe të dhunshme .

Nga viti 92′ , nga Sërbia nëpërmjet punëtorve të tyre të 

shërbimeve sekrete,kishin hartuar një platëform frige,se

nuk Luftohet me Serbin,e fortë,na djegë,për një orë na faron

e fjalë të tilla të cilat ,tentonin të ndikonin në popullë.
Ishte pikërishtë i madhi krye-komandanti i UÇK-së ADEM JASHARI,ai i cilie theu kët ”MIT SE NUK LUFTOHET SERBIA”

Ky filloiformoi UÇK-në me shokë ,filloi me aksionet e para guerile

kundër forcave policore ,ushtarake dhe kolonve të ardhurë.
Ishte pikërishtë i madhi krye-komandanti i UÇK-së ADEM JASHARI ME SHOKËT E VETË QË ME VEPRIME TË GUXIMSHME BËNEN ATE,QË ISHTE VETËM FANTAZI

U BA REALITET,sepse as penda e një Akademiku,nuk 

e kishte qiturë lapsi se do të mundemi të Luftojmë me Serbi.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Rexhep Qosja: Bashkimi i Kombit të ndarë, misioni i dy qeverive

Para më tepër se një viti ishte bërë publike nisma për krijimin e një Akademie …

Leave a Reply

Loading...