Kryefaqja / LAJME / Kastriot Berishaj: Korigjim të kufijve vetëm sipas aktit juridik të 28 nëntorit të vitit 1912

Kastriot Berishaj: Korigjim të kufijve vetëm sipas aktit juridik të 28 nëntorit të vitit 1912

“Kufijtë e Shqipërisë së Bashkuar fillojnë tek Tre Gurët e Zinj në Prevezë dhe ngjiten lartë në veri te Molla e Kuqe afër Nishit në Toplicë, kurse mbarojnë te Guri i Kuq i Malësisë së Madhe në veriperëndim.

Po këtë Shqipëri, me këto troje dhe me këta kufij shtetëror e shpalli shtet të pavarur dhe sovran Kuvendi Mbarëkombëtar, me Ismail Qemalin në ballë, më 28 Nëntor 1912 në Vlorë.

Shqipëria e Bashkuar, ka një sipërfaqe tokësore prej rreth 88.000 km2.”

Kastriot Berishaj,

Kryetar i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Parashikon Baton Haxhiu: Vetëvendosje do t’i shtohet skenës politike në Shqipëri

Baton Haxhiu deklaroi se Lëvizja Vetëvendosje do të kyçet në skenën politike në Shqipëri.I ftuar …