Kryefaqja / LAJME / ”Çmenden” serbët, Shqipëria e Madhe po bëhet

”Çmenden” serbët, Shqipëria e Madhe po bëhet

Mediat serbe janë çuar peshë pas deklaratës së djeshme të ministrit të Diasporës të Shqipërisë, Pandeli Majko i cili tha se që nga 1 janari nuk do të ketë kufi mes Shqipërisë e Kosovës.

Shefi i zyres serbe në Kosovë, Marko Gjuriq e ka quajtur këtë vendim si joserioz dhe të papërgjegjshëm.

Në anën tjetër, mediat dhe analistët serbë vlerësojnë se ky është hapi i parë i ëndrrës shqiptare të krijimit të Shqipërisë së Madhe, shkruan Indeksonline.

Dushan Prorokoviç nga Instituti për Politikë dhe Ekonomi Ndërkombëtare në Serbi vlerëson se ky hap është vazhdim i integrimit funksional drejt të bërit realitet Shqipërinë e Madhe.

Poashtu, mediat serbe shkruajn se mes Kosovës e Shqipërisë ka edhe marrëveshje për bashkëpunim ushtarak./Indeksonline/

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Samitin e G7, , të propozuar nga …

Loading...