Kryefaqja / LAJME / Mediat serbe: Shqiptarët me amerikanët po përgatiten për luftë me forcat serbe

Mediat serbe: Shqiptarët me amerikanët po përgatiten për luftë me forcat serbe

Ky informacion, sipas gazetë serbe “Novosti” ka ardhur nga shërbimi i inteligjencës serbe, dhe tregon se Prishtina po përgatitet për luftë me forcat serbe.

Në mes të një plani djallëzor siç e quan gazeta serbe të udhëheqja e Prishtinës dhe aleatët e tyre perëndimorë po provokon Beogradin në tërheqjen e Ushtrisë së Serbisë në një konflikt të drejtpërdrejtë.

Sipas gazetës serbe komanda e KFOR-it ka hartuar një plan në rast të hyrjes së ushtrisë serbe në Kosovë dhe në masë të madhe organizon ushtrime me pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës, e cila i trajnon për shkatërrimin e tankeve serbe.

Shqiptarët vlerësojnë se Beogradi do të përgjigjet ushtarakisht nëse Kosova merr nën kontroll e liqenin e Ujmanit në Zubin Potok dhe objekteve të tjera vitale për mbijetesën e komunitetit serb, si dhe arrestimin e serbëve të njohur në veri të Kosovës.

Krijuesi i skenarit për reagimin ndaj reagimit të mundshëm të Beogradit është kontingjenti amerikan i forcave ndërkombëtare, që hartuan planin e saj në bazën “Bondstil”.

Ushtrimet e përbashkëta të FSK-së dhe të NATO-s kanë kohë që kanë tejkaluar nivelin e zakonshëm të partneritetit. Në këto ditë po zhvillohet një stërvitje e quajtur “Silver Sabbath”, e cila po mbahet në bazën e KFOR-it në “Film City” në Prishtinë dhe në të cilën ndodhën 17 institucione, organizata dhe agjenci. Stërvitja është pjesë e një pakete më të gjerë të bashkëpunimit civil-ushtarak në të cilin forcat ndërkombëtare dhe autoritetet e Prishtinës kanë zhvilluar skenarë të sigurisë për një kohë të gjatë në qendër të së cilës është kryesisht një konflikt me Beogradin.

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Çitaku, Daçiqit: Unë jam krenare që jam shqiptare, por a jeni krenarë ju që bëtë krime?

Ambasadorja e Kosovës në Uashington Vlora Çitaku ka thënë se Policia e Kosovës ka vepruar …

Loading...