Kryefaqja / OPINION / HELENIZMI FALLCO SOT DHA SHPIRT

HELENIZMI FALLCO SOT DHA SHPIRT

Nga Elena Kocaqi

Qeveria Greke, tregoi distancim nga nazistët e Agimit te Arte që erdhën në Shqipëri. Këto nazista dhe ekstremista, nuk janë vetëm armiq të Shqiptarëve por edhe të Helenëve të vërtet në Greqi qe janë Arvanito-Shqiptarët. Refuzimi i Parlamanetit Grek, për të mbajtur zi, si dhe padia ndaj nje televizioni, janë dëshmi të një qendrimi korrekt te qeverisë Cipra por edhe të spektrit politike. Nuk kuptoj se ça kërkojnë perfaqsuesit politikë të shtetit Shqiptar, qe paguhen nga leket e Shqiptarëve, që merren me nazistet e Agimit të Artë?

Pikërisht disa Shqiptar dhe Vlleh, qe po lozin dramën me Grek fallco dhe do ta lozin, për aq kohe sa do marrin para, janë ata qe nxisin te gjithë valën e tensionimit te marrëdhenieve midis dy shteteve. Pse? Sepse, ky ka qëne një biznes fitimprures për ata deri tani. Këto njerëz deri me sot kanë perfituar fondet e popullit dhe te shtetit Grek, te pensionistëve, te shtresa ne nevojë dhe ata këtë biznes duan ta mbajne ne stadin fitimprures, ndaj edhe duan te tensionojne situaten dhe viktimizojnë veten. Eshte kjo kategori njerezish qe ka 30 vjet qe po jeton ne kurriz te popullit Grek dhe sigurisht ata u mesuan duke jetuar ne kete menyre dhe nuk duan ta humbasin komoditetin qe kane gjetur.

Sot populli Shqiptar, tregoj nje kulturë te lartë qytetare dhe nuk ra pre e asnjë provokimi ekstremist. E verteta ka filluar që të çliroj populli Grek nga ethet e nacional-helenizmit fallco. I bëj thirrje shtetit dhe politikanëve Grek, qe janë shumica Arvanit, te kthehen tek rrenjet e tyre, tek helenët e vertet qe i mbart vetëm gjuha dhe kultura Arvanite, si pasardhese direkte e helenëve antik qe ishin Pellazgët dhe Iliret. Injoranca, manipulimi historik dhe interesat e armiqve te helenëve te vërtet, kanë 2 shekuj qe me mashtrime, genjeshtra dhe presione kane punuar te shnderrojnë helenët e vertet, ne grek fallco. Armiku me i madh i shtetit Grek sot, eshte pikerisht helenizmi fallco qe ka punuar kunder helenëve të vërtet dhe kundër vetvetes.

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kastriot Berishaj: Ja se si mund të pajiset Shqipëria me avionë luftarak dhe sistem mbrojtës amerikan!!!

PROJEKT PROPOZIM nga Kastriot Berishaj, kryetar i LSHB-së për Modernizimin e Forcave të Armatosura të …

Leave a Reply