Kryefaqja / LAJME / Kryeministri grek arsyeton thirrjet antishqipare nga ekstremistët grekë që financohen nga shteti shovinist grek

Kryeministri grek arsyeton thirrjet antishqipare nga ekstremistët grekë që financohen nga shteti shovinist grek

Kryeministri i Greqisë Alexi Tsipras ka reaguar për herë të pas funeralit të Kostandino Kaçifas.

Në një intervistë televizive në Athinë, ai tha se hidhërimi i familjes është i arsyeshëm, ndërsa theksoi se kjo ngjarje nuk duhet të ndikojë në marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Është një ditë zie për familjen që ka humbur fëmijën, hidhërimi dhe zemërimi janë të justifikuara. Greqia bëri atë që duhej të bënte me autoritetet shqiptare. Kjo ngjarje e pakëndshme nuk duhet të ndryshojë strategjinë tonë për t’u afruar më shumë me Shqipërinë. Atë ditë (më 28 Tetor), në fshat po varroseshin eshtrat e heronjve tanë të rënë në Shqipëri.

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kastriot Berishaj: Sindromi vetëvrasës i shqiptarëve po tkurr terësinë territoriale të trojeve shqiptare! Ilir Meta dhe Anastas Janullatos janë zagarë të Greqisë shoviniste

“Ilir Meta, qeni i dekoruar nga Greqia dhe bythëlepirësi i antishqiptarit tjetër, Anastas Janullatos puthen …

Leave a Reply