Kryefaqja / LAJME / Amerika kritikon ashpër Serbinë: Gjenocidi në Srebrenicë është i pamohueshëm

Amerika kritikon ashpër Serbinë: Gjenocidi në Srebrenicë është i pamohueshëm

SHBA ka qenë shumë e qartë: ësht fakt që ishte kryer genocid në Srebenicë në korrik të vitit 1995 dhe kjo është e pamohueshme, tha se Ambasada e SHBA në BeH, duke komentuar deklaratën e kryeministres së Serbisë Ana Brnabic se në Srebrenicë nuk ishte gjenocid.

Ambasada amerikane në Sarajevë për televizionin rajonal N1, tha: “asnjë përpjekje duke mohuar genocidin nuk mund ta ndryshojë këtë të vërtetë”.

“Ne jemi ende të zhgënjyer me retorikën që mohjonë këto fakte bazike. Ne i bëjmë thirrje të gjithëve që të respektojnë këto vendime gjyqësore, me guxim të përballen me të kaluarën dhe të pranojnë të vërtetën, pavarësisht sa e dhimbshme është. Gjenocidi në Srebrenicë, sipas një deklarate nga Ambasada e SHBA, është masakra më e madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe krimi kundër gjithë njerëzimit”, thuhet në deklaratën e ambasadës amerikane.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Letër e hapur nga Grupi i heronjëve të Kumanovës: “Do ta ndjekim Gruevskin, Mijallkovin dhe Ali Ahmetin deri në fund të botës! Ne nuk kemi ardhur as për para, e as për përfitime por për të realizuar qëllimin kombëtar dhe për shkak të mosrealizimit të Marrëveshjes së Ohrit.”

Grupi i Kumanovës, përmes familjarëve të tyre ka dërguar një reagim publik. Në këtë reagim …

Leave a Reply