Kryefaqja / LAJME / Malaj: 1/3 e popullsisë shqiptare nuk lexojnë më, kjo është krizë identiteti

Malaj: 1/3 e popullsisë shqiptare nuk lexojnë më, kjo është krizë identiteti

Deputetja e LSI- së, Nora Malaj ka postuar një status në rrjetin social ‘Facebook’ duke thënë se situata e lexuesve në Shqipëri është SOS.

Malaj shkruan se këtë vit shqiptarët, rreth 1/3 e popullsisë nuk lexojnë më.

Postimi i plotë:

Panairi, lexuesi dhe situata SOS! Më datën 15 nëntor u hap Panairi i 20 i librit , i cili është dhe skaneri më i madh social , që i behet shoqërisë shqiptare sot , e cila është në një krizë identiteti dhe në udhëkryq. Faktet tronditëse , me të cilet na njeh Unioni i Botuesve eshte se kete vit shqiptarët kapin cmimin record, rreth nje 1/3 e popullatës nuk lexojne më, ose rreth një milion shqipatrë ketë vit nuk kanë lexuar asnjë libër! Kjo është kriza e identiteti, përtej krizës ekonimike , që po kalon shoqëria jonë, plagët e së cilës do të ndihet ndër vite. Shkaqet janë: . 1.Libri dhe shitja e tij janë në krizë. 2.Mungojnë politikave të shpërndarjes së librit. 3. Rrjeti i degraduar i biblotekave në gjithë Shqipërinë , e ka berë që të ulet dëshira dhe dashuria për librin. 4.TVSH e lartë mbi librin , e bënë këtë gjendje alarmamte. Sipas botuesve :“Kjo tvsh që është 20% që europa e ka 6% më të lartën, Italia 4%, Greqia e ka 6%, Franca 6% dhe ne e kemi 20%, dhe është një tvsh absurde sepse është 20% në blerje dhe 0 në shitje, pra nuk është një taksë e rimbursueshme” , do të shpreheshin botuesit.

“Kush nuk lexon, në moshën 70-vjeçare do të ketë jetuar vetëm një jetë:të vetën. Kush lexon, do të ketë jetuar 5 mijë vjet”do të thoshte Kafka për leximin. Leximi është një nga kënaqësitë më të mëdha, nëse njëherë fillon të lexosh e ta duash librin, nuk do të ndalesh, sepse ke aq shumë histori për të lexuar.”Ky panair është këmbana e alarmit për të nxitur leximin,në mënyrë që nesër të mos kemi një shoqēri , e cila do të jetë injorante me shkollë të lartë!!!! Ky është apel për shoqërinê, prindërit, shkollën dhe mësuesir, politikat dhe qeverinë , pasi sot luftë dhe garën e kemi me kohën dhe individin për përballimin e sfidave dhe zhvillimit të qytetërimit! Ky panair është një alarm SOS, i cili po paralajmëron se largimi nga libri , do të jetë e keqja më e madhe që po i ndodh të ardhemes së vendit , pasi nesër do të jetë vonë për t’ u ndrequr , nëse të gjithë nuk vëmë dorë dhe nuk reagojmë! Ndaj duhet të veprojmë, sa nuk është vonë, se historia do na ndëshkoj!

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Letër e hapur nga Grupi i heronjëve të Kumanovës: “Do ta ndjekim Gruevskin, Mijallkovin dhe Ali Ahmetin deri në fund të botës! Ne nuk kemi ardhur as për para, e as për përfitime por për të realizuar qëllimin kombëtar dhe për shkak të mosrealizimit të Marrëveshjes së Ohrit.”

Grupi i Kumanovës, përmes familjarëve të tyre ka dërguar një reagim publik. Në këtë reagim …

Leave a Reply