Kryefaqja / LAJME / Knaus: Kjo është e padrejtë nga BE, Kosovën e kanë bllokuar në të gjitha anët

Knaus: Kjo është e padrejtë nga BE, Kosovën e kanë bllokuar në të gjitha anët

Themeluesi dhe kryesuesi i Iniciativës Evropiane për Stabilitet, Gerald Knaus, ka kritikuar Bashkimin Evropian, duke thënë se nuk po tregon strategji të drejtë për Kosovën.

Ai merr shembull shtete si Ukraina dhe Moldavia të cilat kanë të drejtë udhëtimi pa viza, ndërsa jo Kosova, e cila ka përmbushur të gjitha kriteret, transmeton IndeksOnline.

Ky është postimi i plotë i tij në Twitter:

“Kosova është e bllokuar në të gjitha anët; Bashkimi Evropian mundëson udhëtimin pa viza për Ukrainën dhe Moldavinë, por JO për Kosovën, edhe pse i ka përmbushur të gjitha kriteret; oferta e vetme për Prishtinën është ‘të japë territor dhe resurse në këmbim të normalizimit’. Kjo nuk po duket si strategji premtuese”.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Samitin e G7, , të propozuar nga …

Leave a Reply

Loading...