Kryefaqja / LAJME / Vuçiq i përgjigjet kushtit të Haradinajt për heqjen e taksës

Vuçiq i përgjigjet kushtit të Haradinajt për heqjen e taksës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i është përgjigjur kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili tha sot se Kosova nuk do ta largojë taksën deri sa Serbia ta njohë Kosovën.

Vuçiq gjatë një takimi me përfaqësuesit serbë të Kosovës në Beograd tha se “Serbia asnjëherë nuk do ta pranojë Kosovën, pavarësisht deklaratës së Haradinajt dhe kjo deklaratë po e dërgon në një pozitë të tmerrshme”, raporton Tanjug.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se taksa prej 100 % e vënë për produktet me origjinë serbe, nuk duhet të hiqet derisa Serbia ta njohë Kosovën.

“Serbia ka me u munduar me testu qëndrueshmërinë tonë, duke na provokuar në forma të ndryshme, së pari duke u thirrur në katastrofë humanitare për serbët e veriut, e që në të vërtetë nuk do të ndodh një gjë e tillë. Ajo do të mundohet të vë edhe barrikada në veri, siç është e njohur me forma të tilla, por prapë nuk do të ketë sukses. Të gjitha këto variante janë rrugë të gabuara nga ana e Serbisë nëse do t’i ndërmarr. Rruga e vetme e drejt është që ta njohë Kosovën si shtet”, tha Haradinaj.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Samitin e G7, , të propozuar nga …

Leave a Reply

Loading...