Kryefaqja / PERSONALITETE / Adem Dahri, koloneli i UÇK-së nga Çamëria

Adem Dahri, koloneli i UÇK-së nga Çamëria


“Guximi dhe trimëria, pjekuria dhe maturia e tij e bënë njeriun më të besueshëm dhe më të dashur. Luftëtarët e shikonin atë jo vetëm si bashkëluftëtar apo udhëheqës, por si shok, si vëlla dhe si prind”.

Adem Dahri ishte nga krahina etnike e Shqipërisë së Jugut, Çamëria që është pushtuar prej Greqisë që në 1876 dhe u aneksua prej saj pas Konferencës së Londrës në 1913.

Burimi: Denion Ndrenika

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

E vetmja grua shqiptare me gradën gjeneral-major: Lexoni 6 fakte të rralla për Xhevë LLadrovcin

Xhevë Krasniqi, Lladrovci ishte luftëtare e UÇK-së në luftën e fundit në Kosovë, e cila …

Leave a Reply

Loading...