Kryefaqja / LAJME / Standardi ‘patriotik’ i Batonit/ Loboi te Thaçi për shkarkimin e Ambasadores: Është nga Shqipëria

Standardi ‘patriotik’ i Batonit/ Loboi te Thaçi për shkarkimin e Ambasadores: Është nga Shqipëria

Baton Haxhiu i ka dërguar një letër në kufijtë e shantazhit, dhe pa etiketën minimale, Presidentit të Republikës, Ilir Meta duke i kërkuar që të dekretonte Gent Cakajn si ministër të Republikës së Shqipërisë.

Meta nuk ia ka dëgjuar fjalën analistit kosovar që e mbyllte letrën me “Ilir, dëgjo Batonin ti!”, duke e refuzuar dekretimin e Cakajt.

Kryeministri Rama, por edhe Baton Haxhiu e kanë konsideruar si një ‘nominim’ të Kosovës kandidaturën e Cakajt për të luajtur, me sa duket, me idenë e patriotizmit dhe të identitetit apo bashkimit kombëtar.

Burime të Politiko.al bëjnë me dije një fakt që tregon se Haxhiu nuk ka përdorur të njëjtin standard patriotizmi mbarëshqiptar në rastin e Ambasadores së Kosovës në Itali, Alma Lama.

Ai ka ndërhyrë direkt te Thaçi për shkarkimin e saj dhe, sipas burimeve, argumenti kryesor që i ka dhënë kreut të shtetit ishte se Lama ‘vinte nga Shqipëria’.

Baton Haxhiu theksojnë burimet, ka pasur si qëllim më shumë se dëmtimin e Lamës, riemërimin në atë detyrë të mikeshës së vet, Bukurie Gjonbalaj e cila e ka mbajtur më parë postin e Ambasadores kosovare në Itali.

Gjonbalaj njihet në Kosovë edhe si ish-gruaja e administratorit ndërkombëtar të Kosovës, Michael Steiner. /Politiko.al

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Turpi/ Rama heq nga “Projekti-2019”, restaurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës, kushton sa vaska që ka në zyrë Belinda Balluku!

Akoma më turp e skandal, është fakti, që sipas informacionit kofidencial; të ardhur nga Drejtoria …

Leave a Reply