Kryefaqja / TË NDRYSHME / Kamomili, bima që s’ka kurrë efekte anësore

Kamomili, bima që s’ka kurrë efekte anësore

Kamomili quhet ndryshe “aspirina bimore”, i jashtëzakonshëm për problemet e tretjes dhe stomakut. Përfitimet si antioksidant dhe anti-inflamator
Konsiderohet të jetë një nga bimët medicinale më të lashta dhe me shumëllojshmëri të njohur për njerëzimin.

Lulet e kamomilit të thata kanë aplikime të shumta shëndetësore të përhapura në sajë të nivelit të lartë të antioksidantëve, që luftojnë sëmundjet si terpenoidet dhe flavonoidet.

Antioksidantët vitalë të kamomilit gjenden në vajrat e fuqishme të bimëve dhe janë kontribuesit kryesorë natyrorë shërues.

Si një ilaç efektiv alternativ me pothuajse asnjë efekt negativ anësor, kamomili është përdorur për rreth 5.000 vjet në çaj të standardizuar, ekstrakt bimor dhe forma kozmetike për të promovuar qetësi, vitalitet, pamje rinore dhe jetëgjatësi.

Në vijim, do të njihemi me 4 përfitimet kryesore të kamomilit, që i njihni pak, ose aspak…/ supershendeti.com

1. BURIMI I LARTË I ANTIOKSIDANTËVE
Komponentët kryesorë antioksidantë të nxjerrë nga lulja e kamomilit janë grupi terpenoid i antioksidantëve, duke përfshirë derivatet chamazulene dhe acetilene.

Për shkak se këto komponime delikate janë të paqëndrueshme, ata mendohet të ruhen më mirë në një tretësirë alkoolike ose në formën “vaj esencial”.

Përbërësit e tjerë kryesorë të luleve përfshijnë disa komponime fenolike, kryesisht flavonoide, duke përfshirë apigenin, quercetin, patuletin, si dhe glukozide të ndryshme.

Këto komponime luajnë rol kundër inflamacionit, duke e ulur atë, apo duke luftuar dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe parandalimin e mutacionit qelizor.

Përfitimet e kamomilit fillojnë me antioksidantë që lidhen me funksion më të mirë të imunitetit; normat më të ulëta të çrregullimeve të humorit; reduktojnë dhimbjen dhe ënjtjen; dhe garantojnë lëkurë të shëndetshme, flokë, thonjtë, dhëmbët dhe sytë.

2. LUFTON ANKTHIN DHE DEPRESIONIN

Kamomili, qoftë në çaj, në formë tinkture ose vaj esencial, është një nga bimët më të mira medicinale për të luftuar stresin dhe nxitjen e relaksimit, sipas hulumtimit nga terapitë alternative në shëndetësi dhe mjekësi.

Thithja e avujve të kamomilit, duke përdorur vajra thelbësorë të kamomilit shpesh rekomandohet si një ilaç natyral për ankthin dhe depresionin e përgjithshëm, gjë që është arsyeja se përse vaji i kamomilit është një përbërës popullor në shumë qirinj, produkte aromaterapie dhe trajtime estetike.

Në formën e ekstraktit, kamomili përdoret shpesh si një qetësues i butë për nervat dhe për të zvogëluar ankthin, sepse avujt e tij udhëtojnë direkt në pjesën e nuhatjes së trurit, duke e fikur tensionin dhe duke reduktuar reagimin e stresit të trupit.

Kjo është arsyeja pse praktikuesit përdorin kamomilin për të lehtësuar në mënyrë efektive simptomat e ankthit dhe stresit kronik, duke përfshirë histerinë, ankthet, pagjumësinë dhe problemet e ndryshme të tretjes.

Aromashkon drejtpërdrejt në tru dhe shërben si një shkaktar emocional.

Sistemi limbik vlerëson stimujt ndijor, regjistrimin e kënaqësisë, dhimbjen, rrezikun ose sigurinë; kjo pastaj drejton reagimin tonë emocional, siç janë ndjenjat e frikës, zemërimit dhe tërheqjes.

Emocionet tona bazë dhe ekuilibri hormonal janë në përgjigje të aromës më themelore.

Aromat janë një rrugë e drejtpërdrejtë për kujtesën dhe emocionet.

Aromat, si kamomili, lehtësojnë dhimbjen dhe në përgjithësi prekin personalitetin dhe sjelljen.

Hulumtimi provon se përdorimi i aromave të vajrave është një nga mënyrat më të shpejta për të arritur rezultate psikologjike.

3. PËRMIRËSON TRETJEN

Është një relaksues i fuqishëm i tretjes, kamomili mund të përdoret për të trajtuar shqetësime të ndryshme gastrointestinale, duke përfshirë gazrat, simptoma të aciditetit të stomakut, dispepsi, diarre, anoreksi, sëmundje në lëvizje, vjellje dhe vjellje.

Ekstrakti i kamomilit, dmth çaji, mund të ndihmojë në shkurtimin e rrjedhës së diarresë dhe dhimbjes së barkut tek fëmijët, si dhe lehtësimin e simptomave që lidhen me kushtet si dhimbja dhe ankthi.

Vaji i kamomilit gjithashtu përmban komponimet anodyne, që janë anti-spasmodike, reduktimin e cramping, kapsllëkut dhe dhimbje të tjera stomaku.

Shumë nga këto përfitime janë për shkak të efekteve natyrore relaksuese të kamomilit.

Për shkak se truri dhe zorra komunikojnë drejtpërsëdrejti mbrapa dhe përmes nervit vagus, një mendje më e relaksuar gjithashtu mund të ndihmojë në shërimin e zorrëve që rrjedhin, gjë që mund të nënkuptojë simptoma të ulëta të kushteve kronike, siç është gutja e pandjeshme, IBS dhe çështje të tjera të lidhura.

Përfitimet e kamomilit përfshijnë efektet e mbushjes, gjithashtu e bëjnë atë një zgjedhje të mirë për gratë shtatzëna, në mënyrë që të relaksohet traktati i tretjes dhe të veprojë si një ilaç natyral për të përzierat e të vjellat.

4. AFTËSI TË FORTA ANTI-INFLAMATORE DHE REDUKTUESE TË DHIMBJEVE

Kamomili nganjëherë quhet “aspirina bimore”, pasi është një ilaç popullor për uljen e dhimbjeve për shekuj. Lule të kamomilës përdoren vetëm ose në kombinim me ushqime të tjera anti-inflamatore për të zvogëluar dhimbjen, ngjeshjen, ënjtjen dhe skuqjen.

Ato janë efektive në zvogëlimin e ënjtjes së fytyrës, acarim të lëkurës, dhimbje nga infeksionet dhe çështjet themelore të inflamacionit.

Kjo është arsyeja që ekstrakti i kamomilit zakonisht shtohet në produktet e bukurisë, si lyerje të fytyrës ose trupit, pasta të dhëmbëve dhe sapunë apo shampoo. Kamomili gjithashtu mund të ulë dhimbjen e natyrshme në lidhje me artritin, lëndimet, dhimbjet e prapme, ethet dhe shtatzënia.

Në fakt, cilësitë e uljes së dhimbjes përdoren edhe për të zbutur trupin dhe mendjen, pas lindjes.

Për shembull, në disa pjesë të botës si Meksika, çaji i kamomilës u jepet grave pas punës për t’u çlodhur muskujt e barkut dhe për t’i ndihmuar ato të pushojnë.

Po si mundet të bëjë një barishte kaq shumë?

Përfitimet e kamomilit përfshijnë përdorimin e dhjetëra mënyrave për të zbutur trupin, nëse kjo është ulja e dhimbjes për shkak të sëmundjes ose lindjes së fëmijës, ose duke luftuar irritimet e lëkurës dhe duke ndihmuar në zvogëlimin e ankthit.

Lista e mënyrave se ekstrakti i kamomilit mund të përdoret është çuditërisht i gjatë dhe disa nga mjetet juridike të të gjitha natyraleve të kamomilit përfshijnë:

shpërndarjen në shtëpi për të ndihmuar në rënien në gjumë;

duke aplikuar vajrat e saj në lëkurë për të shëruar djegiet nga plazhi, kruajtjet dhe ai mund të veprojë si një ilaç natyral kundër ekzemës;

duke e shtuar atë në pastë dhëmbësh ose në gojë, ju keni mundësi të pastroni mukozën e gojës apo mishrat e dhëmbëve të infektuar;

marrja e kamomilit si çaj, mund të pastrojë mëlçinë dhe trajton problemet me tretjen etj.

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Fillon grumbullimi i emrave për zyrtarizimin e Fesë së Shqiptarizmit

Në 575 vjetorin e Besëlidhjes së Lezhës të mbajtur më 2 mars 1444, ku u …

Leave a Reply