Kryefaqja / LAJME / Rama si Enver Hoxha, edhe kryeministër, edhe ministër i Jashtëm

Rama si Enver Hoxha, edhe kryeministër, edhe ministër i Jashtëm

Edi Rama prej ditës së sotme është edhe kryeministër edhe ministër i Jashtëm. Ky kombinim nuk ndodh për të parën herë në vendin tonë, Shqipëria ka precedent të mëparshëm. Enver Hoxha ka qenë ministër i Jashtëm i Republikës Popullore të Shqipërisë prej vitit 1946 deri në 1953-shin. Gjatë kësaj kohe diktatori ka mbajtur edhe postin e kreut të qeverisë.

Ķëtë e sjell në vemendje gazetari Ardit Rada, i cili publikon foton e realizuar nga Gjon Mili.

Fotografia e mësipërme e diktatorit Hoxha është shkrepur në Konferencën e Paqes, Paris. Kohë kur Hoxha mbante njëkohësisht, postin e ministrit të Jashtëm dhe atë të kryeministrit.

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Osmanliu Jazexhi: ‘Diktatura amerikane do të rrëzohet. Shpresa është te Putini”

Sharlatani nga Tirane më prejardhje të dyshimtë Olsi Jazexhiu, vazhdon me përrallat e tij anti-amerikane …

Leave a Reply