Kryefaqja / LAJME / Ish ministri kritika shëndetësisë: Edhe jashtë Tiranës ka njerëz

Ish ministri kritika shëndetësisë: Edhe jashtë Tiranës ka njerëz

Ish-ministri i Shëndetësisë, njëkohësisht deputet i PD-së, Tritan Shehu ka kritikuar ashpër nivelin e shëndetësisë në vend. Përmes një postimi në “Facebook”, Shehu shkruan se niveli dhe standartet e urgjencës mjekësore janë shumë larg të domosdoshmes.

Ish-ministri teksa e argumenton me shembullin e një pacienti nga Gjirokastra thekson se kushtet për banorët jashtë Tiranës janë të vështira,  sidomos gjatë urgjencave shëndetësore.

Postimi i plotë i Tritan Shehut

Niveli e standartet e urgjencës mjekësore janë shumë larg atyre të domosdoshme, vecanerisht po te kuptohet se dhe jashte Qendres se Tiranes “jetojne” njerrez:

Dje nje qytetar i nje fshati te Kelcyres reth ores 7 te mengjezit akuzoi dhimbje te forta gjoksi, per te cilat me mjetet e tij mbas reth tre oresh arriti ne spitalin e Gjirokastres.

U njoftova reth ores 12,30 dhe menjehere u impenjova per t’i siguruar nje ndihme mjekesore sa me te kualifikuar.

Reth ores 13,30 pacienti niset drejt QSUT ne Tirane me autoambulance.

Koleget e asaj qendre, me te cilet komunikova ne te gjitha hallkat, arriten qe reth ores 18 te realizonin aty proceduren hemodinamike e te vendosnin nje “unaze” ne nje koronare duke dilatuar edhe tjetren.

Por nderkaq infarkti ishte konsoliduar, pikerisht sepse koha e nderhyrjes ishte mbi limitet e duhura prej max 6 oresh nga simptomat dhe mungeses se protokolleve te perdorimit te trombolitikeve ne rrethe, kur kjo ndodh.

Urgjenca mjekesore nuk eshte thjesht nje ingranazh, por eshte nje mekanizem i tere kompleks, qe per te pasur suksesin e plote duhet te funksionoje saktesisht ne te gjithe vendin e hallkat e saj.

Fatkeqesisht sic tregoi edhe ky rast, per te cilin pati nje gadishmeri te plote te te gjithe kolegeve, gjendja e Urgjences sone eshte shume larg normave e kerkesave te kohes, vecanerisht kur behet fjale per qytetare jashte “unazes se Tiranes”.

Por Shqiperia nuk eshte vetem qender Tirana!

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Aktakuzë ndaj Xhavit Halitit dhe Gani Dreshajt për sulm dhe kanosje ndaj Arben Gashit

Si pasojë e një kontakti fizik që kishte ndodhur më 18 maj 2018 në Kuvendin …

Leave a Reply