Kryefaqja / LAJME / Merkel liderja më e besuar në Europë
(EMBARGOED FOR ALL PUBLICATIONS UNTIL DECEMBER 31, 2013 AT 12:01AM.) German Chancellor Angela Merkel poses moments after giving her New Year's television address to the nation at the federal chancellery (Bundeskanzleramt) on December 30, 2013 in Berlin, Germany. (Photo by Adam Berry/Getty Images)

Merkel liderja më e besuar në Europë

“Liderja e Europës” Angela Merkel është një prej udhëheqëseve më të besueshme.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e cila u detyrua nga forcat e brendshme politike të largohet nga lidershipi i partisë së saj në fund të vitit të kaluar është liderja më e besuar mes 7 udhëheqësve botërorë.

Ajo ndiqet nga Macron, popullariteti i brendshëm i të cilit gjithashtu ka shënuar një rënie kohët e fundit, ndërsa ai përpiqet të mbajë nën kontroll lëvizjet e “jelekverdhëve”.

Të dy janë vlerësuar si personat e duhur për drejtimin e vendit nga shumica e të anketuarve . Anketat janë zhvilluar në Kanada, Francë, Gjermani, Japoni, SHBA dhe Rusi.

Sipas “Euronews” është interesant fakti se të anketuarit në Francë dhe Gjermani preferuan të vendosnin besimin e tyre në udhëheqësin e vendit tjetër.

Megjithatë, ndërsa shumica e amerikanëve u besojnë dy udhëheqësve europianë, të anketuarit francezë dhe gjermanë nuk bënë një gjë të tillë për udhëheqësin amerikan.

Në të vërtetë, ata kishin më pak gjasa të besonin se presidenti i SHBA-së, Donald Trump do të bënte gjënë e duhur. Vetëm 10% e gjermanëve dhe 9% e popullsisë franceze beson tek ai, përcjell GSh.

Trump ishte lideri i vetëm që nuk e kishte shumicën e qytetarëve të vendit të tij që t’i besonin, pra me rreth 48%.

Në anën tjetër të botës, 81% e rusëve i besojnë udhëheqësit të tyre, niveli më i lartë i regjistruar.

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Aktakuzë ndaj Xhavit Halitit dhe Gani Dreshajt për sulm dhe kanosje ndaj Arben Gashit

Si pasojë e një kontakti fizik që kishte ndodhur më 18 maj 2018 në Kuvendin …

Leave a Reply