Kryefaqja / LAJME / Ambasadori amerikan godet Serbinë. Scott: Serbia është në anën e gabuar të historisë

Ambasadori amerikan godet Serbinë. Scott: Serbia është në anën e gabuar të historisë

Serbia është në anën e gabuar të historisë, tha sot ambasadori i SHBA në Serbi Kyle Scott, duke komentuar qëndrimin e Serbisë mbi krizën aktuale politike në Venezuelë.

“Njerëzit e Venezuelës po vddesin nën sundimin e paligjshëm të regjimit diktatorial. Më shumë se 50 vende në Amerikën Latine, Amerikën e Veriut dhe në Evropën Perëndimore janë bashkuar me  popullin e Venezuelës dhe Presidentin e përkohshëm Juan Guaidó. Serbia është në anën e gabuar të historisë”, shkroi Scott në Twiiter.

Ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq priti zëvendësministrin e Jashtëm Ivan Hil, i cili ndohet në Beograd si pjesë e turneut të tij evropian.

Daçiç tha se Serbia dhe Venezuela janë karakterizuar nga miqësia e gjatë, e cila është reflektuar në mbështetje reciproke në arenën ndërkombëtare dhe falënderoi për qëndrimin parimor të Venezuelës në lidhje me Kosovën, si dhe një votë kundër Kosovës në Interpol dhe UNESCO.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Samitin e G7, , të propozuar nga …

Leave a Reply

Loading...