Kryefaqja / TË NDRYSHME / 6 fakte interesante rreth Faik Konicës

6 fakte interesante rreth Faik Konicës

Faik Konica është një nga personalitetet më në zë të kulturës dhe letërsisë shqiptare.

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, ai me veprën e tij të shumanshme pasuroi dhe ngriti në lartësi të reja fjalën shqipe dhe mendimin letrar shqiptar.

Kastriotët.AL ka përzgjedhur disa fakte interesante rreth tij, që ndoshta nuk i keni ditur

  1. Kishte lidhje gjaku me Ali Pashë Tepelenën edhe pse vetë kurrë nuk e ka pohuar, megjithatë kishte lidhje nga e ëma
  2. Ka qenë mysliman, por në vitin 1895 u konvertua në të krishterë dhe mori emrin Faik Domenik Konica, por në shkrimet e tij kurrë nuk e ka përodorur emrin Domenik
  3. Në vitin 1926 Ahmet Zogu e emëroi Konicën ministër fuqiplotë në SHBA, post që e ushtroi deri në vitin 1939, kur Italia e pushtoi Shqipërinë
  4. Konica ishte një pianist i shkëlqyer
  5. Ai vdiq më 15 dhjetor të vitit 1942 në Uashingto, dhe për 50 vjet nuk u lejua t’i sillen eshtrat në atdhe, për shkak të regjmit komunist
  6. Faik Konica jo rrallë herë është quajtur “njeriu që hodhi baltë mbi letërsinë shqiptare”, “shkrimtarit reaksionar”, e shumë epitete tjera, nga edhe vetë shkrimtarë shqiptar/Kastriotët.AL
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Merovci: Adem Jashari e ka dashur Ibrahim Rugovën dhe e ka thirrë “komandant”

Në 22 vjetorin e veprës heroike të komandantit legjendar Adem Jashari dhe Familjes Jashari, njëri …

Leave a Reply

Loading...