Kryefaqja / HISTORI / 16 PRILL 1913, ESAT PASHË TOPTANI NËNSHKROI MARRËVESHJEN E KAPITULLIMIT DHE DORËZOI SHKODRËN TEK MALAZEZËT

16 PRILL 1913, ESAT PASHË TOPTANI NËNSHKROI MARRËVESHJEN E KAPITULLIMIT DHE DORËZOI SHKODRËN TEK MALAZEZËT

Pas armëpushimit të Turqisë me aleatët ballkanikë, më 16 Prill 1913, Esat Toptani vendosi të lëshojë Shkodrën, me qëllim që të fitojë përkrahjen e Malit të Zi dhe të aleatëve të tij, për tu bërë sundimtar i Shqipërisë së cunguar. Për këtë qëllim, ai nënshkroi marrëveshjen e kapitullimit dhe ua lëshoi qytetin e lashtë forcave malazeze. /MekuliPress.com/

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Ismail Qemali për Neue Freie Presse (1912) : “Serbia nuk ka asnjë të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Shkurt 2020 “La Libre Parole” ka botuar, të mërkurën …

Leave a Reply

Loading...