Kryefaqja / LAJME / Skandaloze/ Diaspora mblidhet që faqezinjët e politikës të thurrin lavde për njeri tjetrin: Edi Rama thurë lavde pa fund për Ali Ahmetin

Skandaloze/ Diaspora mblidhet që faqezinjët e politikës të thurrin lavde për njeri tjetrin: Edi Rama thurë lavde pa fund për Ali Ahmetin

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, në fjalimin e tij gjatë punimeve të sesionit qendror të Samitit të Dytë të Diasporës në Tiranë kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, e nisi me krahasimin dhe zhvillimet e jashtëzakonshme që kanë ndodhur në harkun kohor mes samitit të parë dhe këtij të tanishmit.

“Jo vetëm që shqiptarët në Shqipëri janë më mirë sot, se ç’ishin në kohën e samitit të parë, por ajo që konsiderohej si e pamundur për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, sot është realitet. Brenda këtij harku kohor, në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut flitet shqip.
Ne jemi të interesuar që ai shtet të ekzistojë, të përparojë drejt integrimeve euroatlantike dhe shqiptarët atje të jenë më mirë sot dhe në të ardhmen, sesa ç’kanë qenë dje” deklaroi Rama.

“Andaj dua ta përshëndes përezmërsisht dhe jo për protokoll mikun tonë Ali Ahmetin, ta falenderoj për pranin dhe realisht ta përgëzoj sepse pa Pa shqiptarët nuk do të kishte Maqedoni të Veriut, e aq më pak Maqedoni të Veriut në NATO apo BE”, tha Rama.

Nga ana tjetër Rama ftoi më tej shqiptarët në Tuz të Malit të Zi, të bashkohen dhe të lënë mënjanë armiqësitë e kota dhe të panevojshme me njëri-tjetrin, për të fituar dhe për të qeverisur në komunën e parë me shqiptarë në fqinjin tonë.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Kryeministri kanadez: Rusia nuk është e mirëpritur në G7

Kanada nuk e mbështet kthimin e Rusisë në Samitin e G7, , të propozuar nga …

Leave a Reply

Loading...