Kryefaqja / HISTORI / KRIMET GREKE / “Më lini të pushoj pak, jam shumë i lodhur”/ Çfarë i tha Ilia Kareli gadianëve para se të jepte shpirt

“Më lini të pushoj pak, jam shumë i lodhur”/ Çfarë i tha Ilia Kareli gadianëve para se të jepte shpirt

Këshilli Disiplinor i Ministrisë së Drejtësisë ka vendosur që lirojë nga detyra 12 punonjësit e b*rgut të Nigrita-s, pas vr*sjes së të b*rgosurit shqiptar Ilia Kareli, në mars të vitit 2014.

Në bankën e të ak*zuarve janë gjithsej 14 persona të ak*zuar për vr*sjen e Karelit, që dyshohet të jetë h*kmarrjeja, për vr*sjen e gardianit, George Tsironi, nga Ilia Kareli.

Por në fakjt ndonëse i morën jetën në mënyrën më miz*re të mundshme, këta gardianë nuk kanë bërë asnjë ditë b*rg, por Ministria e Drejtësisë Greke u mjaftua vetëm me lirimin nga detyra.

Ilia Kareli u transferua nga b*rgu i Malandrinos për në Nigrita, ku humbi edhe jetën.

Transferimi i Karelit është kryer në 27 mars, në orën 15:40. Kjo ishte koha kur shqiptari kaloi pragun e b*rgut Malandrinos, për t’iu drejtuar atij të Nigita-s.

Ngjarja:

I b*rgosuri Ilia Kareli u fotografua në korridorin e b*rgut dhe mbante pl*gë të rënda në fytyrë e prapa, ndërsa pëllëmba e dorës së tij ishte e zezë. Më pas ai u zhvendos në një dhomë të veçantë të quajtur “frigorifer” derisa të përfundonin operacionet e vendosjes së qarkut të mbyllur të korentit në qelinë e tij.

Në materialet që disponon Gjykata thuhet se në orën 18:32 në b*rgun e Nigitas, shqiptari i është drejtuar qelisë së tij, po gjendjet në gjendje shumë të rëndë.

Në material thuhet:

Në pamundësi për të qëndrojë në këmbë dhe të ecin vetëm, i mbështetur nga oficerët e b*rgut.”
Me syrin e nxirë dhe plagë në qafë, para se të vd*ste i b*rgosuri shqiptar, Ilia Kareli (Kudret Kume) u tha gardianëve grekë se:

Dua vetëm të pushoj pak, jam shumë i lodhur.”
Një infermiere në b*rg pati thënë se:

Nuk ka rëndësi shëndeti i tij.”
Përveçse me gr8shte e shkelma, në marsin e vitit 2014, Kareli u rr*h me shkopinj gome, iu vu tel elektrik në trup gjersa iu dëmtua zemra, u q*llua me leckë të lagur dhe ndaj tij u praktikuan arte marciale nga gardianët. Ai dha shp8rt në shtratin e b*rgut të Nigritës në Greqi. Zemra e tij u soll në Tiranë, ku iu bë ekspertiza nga Mjekësia Ligjore.

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Paramithia, qyteti i masakrave greke në Çamëri

Debatet e njohura tashmë në lidhje me problemin çam dhe që lidhet me genocidin grek …

Leave a Reply

Loading...