Kryefaqja / HISTORI / Në Vranjë dhe rrethinë, sipas statistikave jetonin rreth 100.000 shqiptarë

Në Vranjë dhe rrethinë, sipas statistikave jetonin rreth 100.000 shqiptarë

VRANJE, 1893: Në Vranjë dhe rrethinë, sipas statistikave jetonin rreth 100.000 shqiptarë.
Spastrimi i etnik i Vranjës filloj në vitet 1877-1878 dhe kulmin e arriti në vitin 1912, ku me mijra shqiptarë u vranë dhe u dëbuan nga Vranja

Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Ismail Qemali për Neue Freie Presse (1912) : “Serbia nuk ka asnjë të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Shkurt 2020 “La Libre Parole” ka botuar, të mërkurën …

Leave a Reply

Loading...